https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Murale inspirowane nauką zdobią główny hol Cogiteonu. Ich autorem jest artysta street art Mikołaj Rejs

Ewa Wacławowicz
Mariusz Chańkowski
"Dżungla przyszłości" - tak nazywa się jeden z murali, które od poniedziałku zdobią wnętrze holu Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Drugi, nie mniej okazały, ukazuje ryby zamieszkujące rzeki i jeziora Małopolski. Autorem obydwu prac jest Mikołaj Rejs, który opowiada nam o współpracy z marką Medicine, o wyzwaniach towarzyszących projektowi i planach.

Dwa nowe murale zdobiące hol główny Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon to niezwykłe połączenie sztuki, nauki i technologii. Projekty powstały w ramach współpracy polskiej marki Medicine i Cogiteonu, a ich realizacją zajął się jeden z najbardziej cenionych artystów street-artowych w Polsce – Mikołaj Rejs.

„Dżungla przyszłości” – podróż w świat wyobraźni i nauki

Pierwszy z murali, zatytułowany „Dżungla przyszłości”, skłania do refleksji nad ewolucją i wpływem urbanizacji na przyrodę.

  • Jeż na lisie – obraz pokazujący hipotetyczną symbiozę między gatunkami, które w naturze są przeciwnikami.

  • Aksolotle w polskim ekosystemie – artystyczna wizja, która przypomina o migracjach gatunków w zmieniającym się świecie.

Mariusz Chańkowski

"Mural ten wyróżnia się zastosowaniem farb UV oraz specjalistycznym oświetleniem, które tworzy unikatowy efekt graficznego teatru. Wykorzystanie nowoczesnej technologii sprawia, że „Dżungla przyszłości” to nie tylko dzieło sztuki, ale również multisensoryczne doświadczenie" - opisuje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w informacji przesłanej do mediów.

Mariusz Chańkowski

Ryby z Małopolski

Drugi mural prezentuje ryby zamieszkujące rzeki i jeziora Małopolski. W tej artystycznej wizji pływają one wokół łodzi podwodnej, która symbolizuje Cogiteon jako przestrzeń naukowych odkryć i eksploracji.

"Projekt nawiązuje do lokalnej przyrody, podkreślając jej unikatowość i znaczenie w edukacji ekologicznej" - czytamy w opisie.

Mariusz Chańkowski

O projekcie opowiadają nam jego twórcy i inicjatorzy - przedstawiciele Cogiteonu, Medicine i sam artysta - Mikołaj Rejs.

Mikołaj Rejs: Murale mają pobudzać wyobraźnię odbiorców

Kto wyszedł z propozycją tej współpracy przy tworzeniu murali?

- Jesteśmy nową instytucją kultury, która ciągle się rozwija. Czuliśmy, że chcemy nieco ożywić przestrzeń wewnątrz obiektu. Dlatego zwróciliśmy się do polskiej marki modowej Medicine, która słynie ze swoich murali malowanych w całej Polsce, z prośbą o wsparcie - mówi Oskar Błachut, rzecznik prasowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Warto podkreślić, że całość przedsięwzięcia artystycznego finansuje firma Medicine.

Projekt muralu opracowali graficy Medicine, ale koncepcja była tak trudna i wymagająca, że do współpracy zdecydowano się zaprosić jednego z najlepszych artystów stree-art w Polsce.

- Nie każdy podołałby takiej ilości detali i technologii jaką chcieliśmy zastosować. Efekt tej pracy był nie do końca przewidywalny ze względu na oświetlenie lampami UV. Nie każdy dysponuje taką wyobraźnią w kwestii kolorów jak Mikołaj Rejs - mówi Ewelina Bajołek, Marketing Managerka Medicine.

Medicine dostarczyło więc projekty, w które Mikołaj Rejs włożył cząstkę siebie.

- Oba murale mają pobudzać wyobraźnie odbiorców więc tym bardziej niech te elementy które wkomponowałem pozostaną tajemnicą do odkrycia! - mówi artysta.

Wyzwanie i satysfakcja

Murale zajmują łączną powierzchnię 130 metrów kwadratowych tuż przy wejściu do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Jeden z nich znajduje się na okrągłym szybie windy, drugi natomiast na ścianie, w której zakomponowane jest siedzisko. Ich wykonanie wymagało połączenia wszystkich dostępnych technologii tworzenia murali, co stanowiło dla artysty nie lada wyzwanie.

- Korzystam z przepróchy, rastru, klasycznych pędzli, a nawet tuszu i markerów. Murale są też bogate w gradienty. Czuje się jakbym miał wielki sprawdzian z wszystkich technik jakich nauczyłem się przez ostatnie 25 lat. To wielkie wyzwanie, ale i satysfakcja. No i bardzo cieszę się, że dzieciaki i młodzież będą oglądać te wszystkie techniki wzbogacone teatralnym oświetleniem RGB i UV. To wszystko razem powinno dać super efekt dla odwiedzających Cogiteon - mówi Mikołaj Rejs.

Mariusz Chańkowski

Planowane realizacje

Na pytanie o kolejne projekty i plany odpowiada, że przygotowuje się właśnie do wystaw w Krakowie i Warszawie. Pracuje też nad nowym muralem, który ozdobi Kraków na wiosnę.

- Oprócz tego będzie miejsce na krakowskim Kazimierzu gdzie będzie można kupić moje prace. Cały czas prężnie działamy w Składzie Solnym i organizujemy otwarte soboty dla zwiedzających. Zapraszam na nasz profil instagramowy gdzie znajdziecie szczegóły - zachęca artysta.

O artyście

Mikołaj Rejs projektuje i wykonuje murale, obrazy oraz ilustracje. Realizował murale m.in. w: Lizbonie, Berlinie, Norymberdze, Eindhoven, Monachium, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie czy Wrocławiu. Reprezentował Polskę na 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej na zaproszenie Ambasady Polski w Lizbonie.

Jego prace znajdują się min. w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Mural wpisany na listę dziedzictwa Polski w Portugalii, otrzymał medal Juliana Nowaka-Towarzystwo Lekarskie Krakowskie. W 2020 otrzymał stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie street art.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska