Koło godziny 18 ma rozpocząć się protest pod Sejmem osób, które sprzeciwiają się dzisiejszemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekał w sprawie pełnienia obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji.
„Choć ultrakonserwatywna, fundamentalistyczna władza – zbudowana na strachu, podziałach i brudnych interesach – trzeszczy i trzeszczy, bronimy jak możemy każdej bazy, nim będzie za późno” – napisali na wydarzeniu na Facebooku organizatorzy protestu.
„Zobaczyliśmy w tym tygodniu komiczny i tragiczny spektakl. Pięcioro aparatczyków w murach dawnego Trybunału Konstytucyjnego – w tym były prokurator stanu wojennego – przesłuchiwała profesora nauk prawnych i działacza na rzecz praw człowieka, zasłużonego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Dziś rano ogłoszono śmieszny w świetle nauk prawnych wyrok, że urzędowanie Adam Bodnara na stanowisku RPO wkrótce będzie nieważne” – podkreślili organizatorzy.
Dzisiejszy wyrok TK nie jest jedynym powodem protestu. Organizatorzy poruszają także kwestię dzisiejszego głosowania w Sejmie nad wyborem nowego RPO.
Jednym z kandydatów jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski nazywany „rzeźnikiem praw obywatelskich”. „Gdybyśmy szukali osoby najgorszej na to stanowisko, miałby naszą rekomendację” – napisali inicjatorzy protestu.
„Przypomnijmy, że to właśnie Wróblewski chciał, aby Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż przepis pozwalający na aborcję w przypadku ciąż letalnych jest niezgodny z Konstytucją. Jest też szefem podkomisji sejmowej, która od dłuższego czasu rozpatruje projekt ustawy „Stop pedofilii” autorstwa fanatycznej Fundacji Pro-Prawo Do Życia. Projekt ten zawiera w sobie przepis de facto penalizujący edukację seksualną, za co groziłoby do trzech lat więzienia” – przypomnieli na stronie dzisiejszego wydarzenia.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący pełnienia obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji. TK postanowił, że artykuł ustawy o RPO, który wskazuje, że dotychczasowy sprawuje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika jest niezgodny z Konstytucją RP.
Wskazany przepis traci moc po upływie 3 miesięcy. Tego samego dnia wyrok został opublikowany w "Dzienniku ustaw".
Sprawą zajmował się skład pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem prezes Trybunału Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą był sędzia Stanisław Piotrowicz, w składzie byli także sędziowie: Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.
Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września ubiegłego roku, jednak sprawował on cały czas funkcję RPO, ponieważ Sejm i Senat kilkukrotnie nie mogły dojść do porozumienia co do wyboru jego następcy.
