Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz-Birkenau jeszcze będzie dłuższy czas zamknięte. Placówka pracuje nad przygotowaniem form bezpiecznego zwiedzania [ZDJĘCIA]

BOK
Archiwum Nasze Miasto / Strona Muzeum Auschwitz
Muzeum Auschwitz-Birkenau pozostanie jeszcze dłuższy czas zamknięte, chociaż nieczynne z powodu pandemii koronawirusa placówki muzealne i instytucje kultury zgodnie z ostatnimi decyzjami rządu, będą mogły wznowić działalność od 4 maja. W Muzeum Auschwitz-Birkenau podjęto przygotowania, aby po otwarciu zwiedzanie było bezpieczne.

Muzea i instytucje kultury mogą wznowić działalność od 4 maja. W Muzeum Auschwitz-Birkenau nie nastąpi to jednak zbyt szybko. Na pewno nie przed końcem czerwca. Najwcześniejszy możliwy termin otwarcia tej placówki to początek lipca.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym".

Pandemia i frekwencja

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński podkreśla, że budżet tej placówki jest w bardzo wysokim stopniu uzależniony od frekwencji. Jedynie 19 procent pierwotnego budżetu oraz 21,9 procent kosztów stałych pochodzi z dotacji podmiotowej na 2020 rok. Muzeum pozostaje w stałym kontakcie z MKiDN, aby kompleksowo rozwiązać ten problem.

- Jednakże aktualnie – w sytuacji zamknięcia szkół, których uczniowie stanowili poważną część odwiedzających w maju i czerwcu, a także niezwykle ograniczonej możliwości podróżowania i przekraczania granic, a ponad 80 proc. przyjeżdżających do Muzeum pochodzi spoza Polski – nie bylibyśmy w stanie funkcjonować

- zaznacza dyrektor Cywiński.

Jak dodaje, dokładna data otwarcia zależy od rozwoju sytuacji w związku z pandemią, ale także tego, kiedy ruszy jakikolwiek ruch turystyczny.

Historia albumu z ludzkiej skóry w zbiorach Muzeum TUTAJ

Bezpieczne zwiedzanie

W tej chwili w placówce trwają prace nad nowym bezpiecznym trybem zwiedzania Miejsca Pamięci, który bierze pod uwagę wymogi sytuacji epidemicznej.

– Przygotowujemy między innymi: dodatkowe procedury bezpieczeństwa przy wejściu, a także rozwiązania pozwalające na utrzymanie jak największego dystansu pomiędzy osobami przebywającymi na terenie Muzeum

– dodał dyrektor Cywiński.

Dalszych informacji związanych z terminem otwarcia Muzeum, ponownym uruchomieniem serwisu rezerwacji oraz szczegółów dotyczących środków bezpieczeństwa epidemicznego, należy spodziewać się w pierwszej połowie czerwca.

W związku z tym, że placówka pozostaje nieczynna do odwołania mogą nastąpić opóźnienia w prowadzeniu korespondencji oraz udzielaniu informacji telefonicznej.

FLESZ - Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska