Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Czartoryskich pokazuje pamiątki związane z Kopernikiem

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W Bibliotece Czartoryskich wystawa pamiątek związanych z Mikołajem Kopernikiem
W Bibliotece Czartoryskich wystawa pamiątek związanych z Mikołajem Kopernikiem Agnieszka Bielecka
Autografy, listy, a także pierwodruki książek Mikołaja Kopernika oraz cenne dzieła astronomiczne związane z jego osobą i recepcją teorii heliocentrycznej znalazły się na wystawie w Muzeum Czartoryskich zorganizowanej w 550. rocznice urodzin słynnego astronoma. Pamiątki związane z Kopernikiem można zobaczyć w Bibliotece Książąt Czartoryskich do 7 maja.

2023 rok jest w Polsce obchodzony jako rok poświęcony Mikołajowi Kopernikowi, w związku z 550. rocznica urodzin słynnego astronoma. W Krakowie Kopernik nie tylko studiował, ale też wielokrotnie pod Wawel powracał, a ślady związane z jego postacią odnajdziemy w wielu punktach miasta, m.in. w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie znajduje się kolekcja oryginalnych instrumentów astronomicznych oraz rekonstrukcje przyrządów, na których pracował Mikołaj Kopernik. Od 10 lat pod Wawelem odbywa się festiwal naukowy, któremu patronuje astronom, tegoroczna odsłona Copernicus Festivalu odbywać się będzie od 23 do 28 maja.

Do 7 maja w Bibliotece Muzeum Czartoryskich można zobaczyć pamiątki związane z postacią astronoma. Na wystawie znalazły się, m.in. autografy, listy, pierwodruki książek Mikołaja Kopernika oraz cennych dzieł astronomicznych związanych z jego osobą i recepcją teorii heliocentrycznej. Pokazano także publikacje wskazujące różne obszary aktywności toruńskiego astronoma oraz świadczące o wielkim kulcie, jakim otaczało go społeczeństwo polskie na przestrzeni wieków.

Na wystawie nie zabrakło, oczywiście, najważniejszego dzieła Mikołaja Kopernika, słynnego "De revolutionibus orbium coelestium", księgi zawierającej wykład teorii heliocentrycznej.

"Pierwsze wydanie pracy wydrukowano w Norymberdze w 1543 roku, kolejne w Bazylei w 1566 roku i w Amsterdamie w 1617 roku. Egzemplarz pierwodruku należał do księgozbioru ostatniego Jagiellona na tronie polskim, króla Zygmunta II Augusta" - informuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

Bardzo cenną część wystawy stanowią też autografy listów Kopernika, pisanych z Fromborka do biskupa Jana Dantyszka w latach 1536–1541.

Najstarszym dokumentem, na którym widnieje podpis astronoma, jest akt z 5 kwietnia 1512 roku, dotyczący zaprzysiężenia kapituły warmińskiej przy wyborze biskupa warmińskiego po śmierci Łukasza Watzenrodego.

Pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem do zobaczenia w Bibliotece Książąt Czartoryskich, do 7 maja 2023 roku, a przy okazji można się wybrać na spacer po Krakowie, odwiedzając miejsca, w których odnajdziemy ślady wybitnego polskiego astronoma. Oprócz wspomnianego Collegium Maius, to, m.in. Biblioteka Jagiellońska, w której znajduje się rękopis sześciu ksiąg "De revolutionibus orbium coelestium", pomnik Kopernika autorstwa Cypriana Godebskiego, stojący na Plantach tuż przed Collegium Novum, Muzeum Jana Matejki ze szkicem obrazu "Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem" oraz Collegium Maius z właściwym obrazem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska