Niezwykły pomnik w Brzesku na 550. urodziny Mikołaja Kopernika - Pavimentum Copernicanum
W 2023 roku mija 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika (1473-1543), a także 50-lecie przyjęcia polskiego astronoma za patrona brzeskich harcerzy. Z tej okazji powstał pomysł, aby na terenie Brzeska uczcić wybitnego polskiego astronoma nietypowym pomnikiem. Nie zawiera on bowiem wizerunku postaci Kopernika, a jedynie podest badawczy, na którym pięć wieków temu obserwował on nocne niebo. To jedyny tego typu pomnik w Polsce.
Kopernik nie prowadził obserwacji z drewnianego ganku wieży, jak chciał Matejko, ale z wybudowanego przez niego w ogrodzie swojego domu we Fromborku podestu badawczego. To na nim astronom ustawiał przyrządy pomiarowe, by obserwować nocne niebo. Stabilność podestu pozwalała co wieczór prowadzić badania z tej samej, równej powierzchni, pozwalającej na dokładniejsze wyniki pomiarów.
Pomysłodawcą brzeskiego Pavimentum Copernicanum był krakowianin Mariusz Meus, znany również jako Pan Południk, twórca bloga edukacyjnego Honorowy Południk Krakowski. Przez dwa lata mieszkał w Brzesku, gdzie zetknął się m.in. z Hufcem ZHP im. Mikołaja Kopernika. Wspólnie z władzami miasta wybrano miejsce w pobliżu Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego i 4 listopada 2022 roku wytyczono dokładną lokalizację symbolicznego podestu. W jego nawierzchni przedstawiono model heliocentrycznego układu słonecznego z planetami ustawionymi dokładnie tak, jak w dniu narodzin Kopernika (19 lutego 1473).
Dzięki rekonstrukcji platformy Kopernika każdy ma szansę obserwować niebo z pomocą instrumentów astronomicznych i poczuć się jak Kopernik. Precyzyjnie określone współrzędne punktu geodezyjnego na środku Pavimentum pozwoli odnosić obserwacje astronomiczne do innych obserwatoriów, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich.
Budowa Pavimentum Copernicanum w Brzesku kosztowała 68,5 tys. zł, z czego 52 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu edukacyjnego „Małopolska! Postaw na edukację”.
W Bochni otwarto zakład opiekuńczo-leczniczy z hospicjum stacjonarnym

- W Bochni można zdobyć odznakę gwarka za zwiedzenie obiektów turystycznych
- Południowa obwodnica Szczurowej za niespełna rok. Zdjęcia i wideo
- W Małopolsce została otwarta kolejna wieża widokowa! Kolejka do wejścia na szczyt
- Mobilne planetarium w Szczurowej. Zobacz wideo
- Ambasadorzy Bochni w bazylice niemile widziani. Dlaczego?
- Kolejna wieża w regionie prawie gotowa. Będą z niej piękne widoki