W Kopalni Soli Bochnia uruchomiono trasę turystyczną „Solny Świadek”

Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai i jego dyrygent Ks. Stanisław Adamczyk i posiadają status Honorowych Ambasadorów Królewsko-Górniczego Miasta Bochni. Od 1987 roku, czyli od początku istnienia chór związany był z bazyliką, a jego siedzibą była bursa należąca do parafii św. Mikołaja.
Chór brał udział w życiu liturgicznym parafii, ale występował również poza jej granicami, odnosząc sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Dwa lata temu coś zaczęło się psuć pomiędzy ks. Adamczykiem i chórem a nowym zarządcą bursy, którego zatrudniła parafia.
Jak twierdzili chórzyści, administrator obiektu uniemożliwił im korzystanie z toalet, zamykał bramę wjazdową na parking, aby rodzice nie mogli tam podwozić dzieci na próby.
Skarżyli się na hałasy i zachowanie administratora w stosunku do dyrygenta, członków zespołu i ich rodziców. O sytuacji informowano proboszcza parafii św. Mikołaja. Według relacji rodziców chórzystów ks. Ryszard Podstołowicz nie załagodził narastającego konfliktu. 10 lutego 2023 proboszcz parafii św. Mikołaja wydał oświadczenie w sprawie chóru, jednak nie odniósł się do uwag w sprawie zachowania administratora, a jedynie do kwestii relacji z ks. Adamczykiem.
Kulminacją była pikieta przed plebanią parafii św. Mikołaja 11 lutego 2023. Uczestnicy przynieśli transparenty, a także taczki z napisem: "Jaki proboszcz taki wóz!". Krzyczeli: "Murem za chórem i za księdzem Adamczykiem".
Spotkanie, na jakie proboszcz zaprosił delegację chórzystów, nie doprowadziło do porozumienia. Chór wkrótce wyprowadził się z budynku parafii do wynajętego lokalu przy ulicy Proszowskiej, który zaadaptował na swoje potrzeby.
Mimo nieporozumień zespół prowadził próby przygotowując się m.in. do występu w ramach tygodniowego odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej w Bochni.
W ostatnich dniach okazało się, że po raz pierwszy w swojej historii chór nie wystąpi podczas odpustu. "Pomimo pozyskania i wyremontowania nowej siedziby chóru, opuszczenia Bursy i nieeskalowania powstałego konfliktu dowiedzieliśmy się, że chór Pueri Cantores Sancti Nicolai otrzymał od Biskupa Andrzeja Jeża zakaz występowania w bocheńskiej Bazylice!" - czytamy we wpisie z 1 października na stronie "Murem za bocheńskim chórem" na Facebooku.
Z naszych informacji wynika, że chórzyści mieli już przygotowany repertuar, który zamierzali wykonać w ramach tygodniowego odpustu.
- Rodzice są oburzeni, ale najbardziej boli nas sytuacja chłopaków, którzy między sobą mówią, że biskup zabronił im śpiewać w Bazylice. Nie jest to wychowawcze i dobre w sytuacji, gdy młodzież odwraca się od Kościoła. Tym bardziej że chór dążył do wygaszenia konfliktu, mamy nową siedzibę, jesteśmy niezależni od parafii - argumentuje Maksymilian Truś, były chórzysta, reprezentujący środowisko zespołu.
O powody decyzji ordynariusza tarnowskiego zapytaliśmy jego rzecznika.
- Uczestnictwo Chóru PCSN w życiu liturgicznym bazyliki bocheńskiej wiąże się z należytym ułożeniem relacji i współpracy z parafią św. Mikołaja, to zaś pozostaje przede wszystkim w gestii zarówno Księdza Proboszcza jak i Księdza Dyrektora Chóru. Biskup Tarnowski oczekuje zatem od obu stron zajęcia odpowiedniej postawy i podjęcia adekwatnych działań, które umożliwią należytą współpracę – mówi ks. Ryszard St. Nowak, rzecznik prasowy Diecezji Tarnowskiej.
Jak się dowiedzieliśmy, warunkiem "uregulowania relacji" mają być przeprosiny proboszcza przez ks. Adamczyka.
Dyrektor chóru nie chce sprawy komentować.
Chórzyści zapowiedzieli, że w najbliższym czasie odniosą się do sytuacji, przedstawiając kalendarium sporu z ostatnich dwóch lat.
- Zamierzamy to spisać i przedstawić opinii publicznej oraz biskupowi - zapowiada Truś.
W swojej historii chór Pueri Cantores Sancti Nicolai wykonywał w bocheńskiej Bazylice tak wybitne dzieła, jak "Magnificat" J.S. Bacha, "Litanię" Mozarta, czy "Oratorium Maryjne" Józefa Świdra, napisane specjalnie na jubileusz koronacji bocheńskiego obrazu.
- Gmina Żegocina ma piękne przystanki z kamienia i drewna oraz z galerią starych zdjęć
- Bochnia czeka na II etap łącznika, który wyprowadzi ruch poza miasto. Zdjęcia i wideo
- Na Plantach w Bochni zdemontowano plac zabaw i labirynt z żywopłotu. Zdjęcia i film
- Południowa obwodnica Szczurowej na etapie robót ziemnych. Zobacz zdjęcia i film
- Nowy parking przy szpitalu w Bochni gotowy, ale czeka na otwarcie. Jakie ceny?
- Z przełęczy Widoma za pomocą lunety można podziwiać Beskid Wyspowy i Tatry