MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja Bractwa św. Rity zakończy odpust w sądeckim sanktuarium świętej od spraw beznadziejnych

Alicja Fałek
Alicja Fałek
W Nowym Sączu pięć lat temu, w 2019 roku, powołano pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Rity
W Nowym Sączu pięć lat temu, w 2019 roku, powołano pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Rity Stanisław Śmierciak
W środę, 22 maja, zakończy się odpust ku czci św. Rity, w jej sądeckim sanktuarium, którym od pięciu lat jest kościół pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w osiedlu Milenium w Nowym Sączu. Wierni mogą uczestniczyć w porannych nabożeństwach. Po ostatniej mszy świętej, która odprawiona zostanie o godz. 18, Bractwo św. Rity zaprezentuje inscenizację pt. „O święta Rito, oblubienico droga, wstawiaj się za nami”.

Święta Rita i jej sądeckie sanktuarium

Święta Rita urodziła się w 1381 roku we Włoszech w pobożnej rodzinie. Była jedynym i wyczekiwanym dzieckiem. Chciała wstąpić do zakonu ale rodzice postanowili wydać ją za mąż w wieku 14 lat. Gdy jej mąż został zamordowany, a niedługo później synowie bliźniacy zmarli na zarazę, postanowiła wstąpić do klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascii. W życiu zakonnym często się umartwiała, biczowała, nosiła włosienicę, pościła o chlebiw i wodzie. Przy tym była łagodna i ciepliwie przyjnmowała wszelkie cierpienie. W 1443 roku podczas Wielkiego Postu została obdarzona stygmatem rany na czole, niczym od kolca z cierniowej korony. Przed śmiercią miała widzenie Jezusa Chrystusa. Jeszcze przed pochowaniem jej ciała zaczęły się cudowne uzdrowienia i nawrócenia. W 1628 roku papież Urban VIII podpisał dekret o beatyfikacji św. Rity, a w 1900 r. kanonizował ją papież Leon XIII.

Atrybutem św. Rity jest róża – symbol łączący radość i cierpienie. Nic dziwnego, gdyż Święta jest patronką spraw bardzo trudnych i beznadziejnych. Jej święto przypada na 22 maja.

Kult św. Rity w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu zainicjowała pod koniec XX. wieku Janina Habela-Juin. Sądeczanka w czasie studiów w Paryżu na Sorbonie, mieszkała na stacji u Marii Skłodowskiej-Curie, a później była żoną marszałka Francji. Pracowała w dyplomacji. Działała w ruchu oporu pomagała Polakom uciekającym z okupowanej ojczyzny. Przyjaźniła się z prezydentami Piątej Republiki. Po powrocie do Nowego Sącza, w 1993 r. ufundowała obraz swiętej Rity oraz ołtarz, w którym został umieszczony właśnie w kościele na osiedlu Milenium. W 2019 r. kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu został ogłoszony pierwszym w Polsce Sanktuarium Świętej Rity. Dziś, sądeckie sanktuarium obchodzi 5-lecie ustanowienia.

Odpust ku czci św. Rity w Nowym Sączu

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w piątkowy wieczór, 17 maja. Wówczas podczas mszy świętej dokonano uroczystego przyjęcia nowych członków do Bractwa św. Rity. Po nabożeństwie odbyła się procesja do figury św. Rity, która znajduje się w jej ogrodzie przed świątynią. Inauguracji odpustu i jubileuszu przewodniczył proboszcz sądeckiej parafii Matki Bożej Niepokalanej ks. Czesław Paszyński i to on błogosławił wiernym relikwiami św. Rity przy Jej figurze. Sobota natomiast to był dzień poświęcony małżeństwom.

Centralne uroczystości związane zarówno z odpustem ku czci św. Rity, jak i 5. rocznicą głoszenia sanktuarium odbyły się w niedzielę, 19 maja. Główną mszę świętą, o godz. 13, koncelebrował arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki. Nabożeństwo na cały świat transmitowała TVP Polonia.

Środa, 22 maja, to Dzień Patronki sanktuarium św. Rity, a zarazem ostatni dzień odpustu ku jej czci. Msze św. będą odprawione o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 10.30. Nabożeństwo majowe zaplanowano na godz. 17.15, a po nim o godz. 18 odprawiona zostanie ostatnia msza święta. Kazania podczas wszystkich nabożeństw wygłosi ks. Paweł Pająk z Olszanki.

Natomiast po mszy św. wieczornej Bractwo św. Rity zaprezentuje inscenizację pt. „O święta Rito, oblubienico droga, wstawiaj się za nami”.

Lachy i Górale w obronie św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydarzenie w Starym Sączu zgromadziło tłumy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska