Na górze Kamionna (801 m n.p.m) w Beskidzie Wyspowym powstaje wieża widokowa
Prace przy budowie wieży widokowej na Kamionnej trwają od wiosny 2023. Realizuje je spółka Ekobudstal z Chorzowa, która w 2022 roku wybudowała nową wieżę widokową na Mogielicy (1170 m n.p.m) w Beskidzie Wyspowym.
Pierwszym etapem było wykonanie stopy fundamentowej, na której następnie rozpoczęto montaż konstrukcji. Obecnie prace są już mocno zaawansowane. Uruchomienie obiektu powinno nastąpić jeszcze tej jesieni.
- Myślę, że w listopadzie turysta będzie już mógł wyjść na tę wieżę - zapowiada Wojciech Wrona, wójt gminy Żegocina.
29-metrowa konstrukcja pozwoli na podziwianie piękna krajobrazu, który dotąd przesłonięty był drzewami. - Turysta, wychodząc na mocno zalesiony szczyt góry, nie ma możliwości zobaczenia piękna krajobrazu, a wyjście na wieżę pozwoli obserwować panoramę 360 stopni. Będzie widać Pogórze Wielickie, Kraków, a z drugiej strony Gorce, Tatry – wylicza Wojciech Wrona.
O ile w przypadku budowy wieży na Mogielicy konieczne było użycie helikoptera do transportu elementów konstrukcyjnych, w przypadku Kamionnej można było dostarczyć je samochodami ciężarowymi. - Poszczególne materiały budowlane i elementy tej wieży są transportowane ciężarówkami drogą gminną od strony Makowicy - mówi wójt Żegociny.
Inwestycja pochłonie 1,6 mln zł, a koszty są podzielone po równo pomiędzy cztery gminy: Żegocina i Trzciana w powiecie bocheńskim oraz Limanowa i Laskowa w powiecie limanowskim. Dofinansowanie zadeklarowało również województwo małopolskie.
Wzrost liczby turystów murowany
Z pewnością uruchomienie wieży widokowej na Kamionnej przyczyni się też do ożywienia ruchu turystycznego w okolicy. Świadczy o tym zainteresowanie wieżą widokową w nieodległej Iwkowej na Szpilówce (516 m n.p.m.), która została uruchomiona w 2019 roku. Dziennie wchodzi na nią średnio 800 osób, a rekord wynosi 976 osób. Jest to możliwe do ustalenia za sprawą licznika wejść zamontowanego na obiekcie.
- Iwkowa przed wybudowaniem wieży na Szpilówce wielu osobom nie była znana, bo znajdujemy się poza siecią komunikacyjną. Po uruchomieniu wieży nastąpił zwrot wręcz o tysiąc procent. Staliśmy się znaną miejscowością, w której jest jakaś atrakcja turystyczna, są również miejsca noclegowe i obiekty gastronomiczne - mówi wójt Iwkowej Bogusław Kamiński.
Co więcej, wieże na Szpilówce oraz na Kamionnej będą się wzajemnie "widziały", czyli - stojąc na szczycie jednej wieży - będzie można obserwować drugą. Wytrawni turyści będą mogli również przejść na piechotę ze Szpilówki na Kamionną jednego dnia. Marsz zajmie ok. 5,5 godziny.
Ze Szpilówki można podziwiać również bardziej odległe wieże na Radziejowej (1266 m n.p.m) w Beskidzie Sądeckim i na górze Jaworz (921 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. To jednak nie wszystko, bo rosnące z roku na rok zagęszczenie wież widokowych skutkuje możliwością obserwacji kolejnych obiektów. - Z wieży na Szpilówce widać również nowo wybudowaną wieżę na Bocheńcu w Jadownikach - przyznaje wójt.
Uruchomienie tej ostatniej zaplanowano na 14 października 2023. Na wzgórzu Bocheniec (394 m n.p.m.) w Jadownikach stoi już niemal gotowa budowla o konstrukcji stalowej ma 25 metrów wysokości. Wokół wieży powstała wiata oraz parking. Trwają ostatnie prace przy budowie obiektu.
Wieże widokowe w Małopolsce ciesza się ogromną popularnością. Popularne są m.in. w Beskidzie Sądeckim (Koziarz, Eliaszówka), Beskidzie Niskim (Ferdel, Jaworz), Gorcach (Gorc, Lubań), a także w Pogórzu Rożnowskim (Bruśnik) czy Pogórzu Ciężkowickim (Brzanka). Najnowsze powstały w Beskidzie Wyspowym (Modyń w 2021 i Mogielica w 2022). Trwa budowa kolejnej na Bocheńcu koło Brzeska. Powstają także ścieżki w koronach drzew. Po Bachledovej Dolinie w Tatrach Słowackich powstała ścieżka w Krynicy (2020), a ostatnio również w Ciężkowicach (2022), która po otwarciu była oblegana przez turystów.
- W Bochni stanęło 8 kontenerów na elektrośmieci. To wygodna alternatywa dla PSZOK-u
- Władze Czchowa chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej po przejściu trąby powietrznej
- Turniej Rycerski w Dębnie: pokazy grup rekonstrukcyjnych i inne atrakcje. Zobacz film
- Dożynki powiatowe w Bochni 2023. Zobacz zdjęcia
- Nowa trasa w Kopalni Soli Bochnia pomoże pobić rekord frekwencji?
- Mikołaj Kopernik w wersji animowanej na muralu w Brzesku