https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze uzdrowisko w Polsce z widokiem na Tatry. W złotej godzinie z wieży na Ferdlu nad Wapiennem góry wyglądają bajecznie

Agnieszka Nigbor-Chmura
40 minut spaceru, no może godzina dla niewprawnych piechurów, ale za to jakie wrażenia i widoki
40 minut spaceru, no może godzina dla niewprawnych piechurów, ale za to jakie wrażenia i widoki Paweł Chmura
40 minut spaceru, no może godzina dla niewprawnych piechurów, ale za to jakie wrażenia i widoki. Naprawdę warto wybrać się o tej porze roku na wieżę widokową na Ferdlu. Najłatwiej wejść na zielony szlak w pobliżu domu zdrojowego. Najpierw czeka nas krótkie i niezbyt strome podejście, a potem do samej wieży idziemy już wierzchowiną. O tej porze roku w dywanie liści pod stopami i sinymi konarami beskidzkich buczyn nad głową. Szybko dotrzemy na wieżę, z której rozpościera się piękny widok na Beskid i Tatry.

Wieża widokowa na Ferdlu ma dwadzieścia metrów wysokości, a jej taras widokowy bez trudu pomieści kilkanaście osób, aczkolwiek trzeba pewnej kondycji, by się na niego wspiąć. W fachowym języku na górę wiedzie dziesięć biegów schodowych po 11 stopni każdy. Szybko przeliczamy: 110 stopni do osiągnięcia szczytu. A stamtąd już tylko widoki po sam horyzont.

- Zapraszam do najmniejszego uzdrowiska w Polsce do Wapiennego w gminie Sękowa. Jest to uzdrowisko, którego początek datowany jest na czasy napoleońskie. Podobno żołnierze Napoleona, wracając spod Moskwy, tutaj właśnie reperowali swoje zdrowie, tutaj nabierali sił. Wtedy już w Wapiennem było 200 wanien i było to duże uzdrowisko. Potem historia różnie się z tym miejscem obeszła, ale staramy się przywrócić i urok i piękno tego miejsca - mówi Małgorzata Małuch wójt gminy Sękowa.

Wapienne posiada bardzo cenne wody siarkowe, a na terenie uzdrowiska działa sanatorium. Jest to miejsce przyjazne nie tylko dla kuracjuszy, ale też dla turystów i wczasowiczów.

- Ciągle inwestujemy w to miejsce, żeby przygotować jak najwięcej atrakcji dla gości uzdrowiska, wczasowiczów i turystów. Powstała tu wieża widokowa na górze Ferdel. Po bardzo ciekawej trasie dochodzimy do wieży, z której rozpościera się piękny widok na okolicę, a przy dobrej pogodzie nawet na Tatry. Jest też park z tężnią, amfiteatr, w którym odbywają się imprezy plenerowe, są miejsca zabaw dla dzieci - wylicza Małgorzata Małuch wójt gminy Sękowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska