Droga dwunastu serpentyn
Gdzie znajduje się droga 12 serpentyn?
Najpiękniejsza śnieżna trasa na południu kraju z mnóstwem zimowych atrakcji wokół leży w Małopolsce. To droga wojewódzka 977 wiodąca z Tarnowa do granicy państwa ze Słowacją i przejścia granicznego Konieczna - Becherov. Jej najbardziej malowniczy odcinek o tej porze roku rozpoczyna się w Małastowie, a kończy w Gładyszowie i ma tylko 5,3 km długości. Droga dwunastu serpentyn wiedzie przez bukowo-jodłowy las Magury Małastowskiej (813 m n.p.m.), a o tej porze roku otulona śnieżną pierzyną, wygląda bajecznie.
Dlaczego warto odwiedzić Magurę zimą?
Droga dwunastu serpentyn to ciekawa trasa właściwie o każdej porze roku. Wiedzie ona bowiem przez bukowy i jodłowy las. Wiosną krajobraz jest soczysto zielony. Latem z kolei mocno zacieniona trasa daje wytchnienie w podróży w upalne dni. Jesienią kusi kolorami popielatych buczynowych pni i ferii barw mieniących się w koronach tych drzew. Zimowa sceneria drogi przez Magurę Małastowską jest jednak tą najpiękniejszą.

Czarna droga wije się wtedy pod prawdziwymi śnieżnymi czapami usypanymi ze śniegu na gałęziach buków i konarach jodeł, tworząc przepiękną krainę śniegu. Wyjątkowo wygląda ona w promieniach słońca, przedzierającego się przez gęstwinę drzew, ale już po zmroku, czy w gęstej mgle ten krajobraz u niejednego może wywoływać dreszczyk emocji.
Najpiękniejsze widoki na trasie przez Magurę Małastowską. Gdzie warto się zatrzymać?
Pokonując drogę dwunastu serpentyn, warto zatrzymać się w najwyższym punkcie trasy, do którego dotrzemy, nie zbaczając z drogi wojewódzkiej 977. To Przełęcz Małastowska (604 m n.p.m.) - granica gminy Sękowa w Małastowie i gminy Uście Gorlickie w Gładyszowie.
Dokładnie w tym miejscu znajduje się cmentarz wojenny nr 60 z I wojny światowej zaprojektowany przez Dusana Jurkovica. Spoczywa tam 174 żołnierzy austro-węgierskich, a uwagę odnowionej właśnie nekropolii zwraca stojąca w głębi masywna budowla - kaplica z bali kryta gontem, z ażurową kompozycją z drewnianych krzyży na szczycie i malowanym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.

Jeśli chcemy zboczyć z drogi wojewódzkiej dla widoków. Powinniśmy kierować się drogą gminną w stronę szczytu Magury Małastowskiej do Nowicy, skąd po wyjechaniu lasu otworzy się przed nami przestrzeń z widokami na Beskid i panorama Tatr w tle.
Jak przygotować się na przejazd zimową trasą 12 serpentyn?
O bezpieczeństwo na drodze dwunastu serpentyn warto dbać, dostosowując się do znaków drogowych. Te niemal na całej trasie jasno wskazują o ograniczeniu prędkości. Na najostrzejszych zakrętach nawet do 40 km na godzinę. Ostrzegają przed zakrętami, które wiodą przez pięć kilometrów i nachyleniem drogi do 8 procent. Jesienią przy deszczowej aurze, warto pamiętać, że droga usłana liśćmi może być śliska. Zimą jednak droga 12 serpentyn właśnie przez swoją specyfikę jest świetnie utrzymana, a osłonięta przez las nie bywa zawiewana i niedostępna dla ruchu. Na trasie nie ma też oznakowania, które wskazywałoby na konieczność założenia łańcuchów.
Zimowe atrakcje w okolicach Magury – co warto zobaczyć?
To dzięki wysokości, wokół drogi dwunastu serpentyn, najwięcej jest zimowych atrakcji w powiecie gorlickim:
Magura Ski Park to kompleks tras narciarskich położony na wschodnim zboczu Magury Małastowskiej. Ośrodek dysponuje jedną z najdłuższych tras narciarskich w południowo-wschodniej Polsce. Dolna stacja wyciągu krzesełkowego znajduje się przy tzw. Starej Węgierskiej Drodze. Wyciąg przy 1400-metrowej, dość wymagającej trasie ma przepustowość 2200 osób na godzinę.
Stanina Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie jest największą hodującą tę rasę koni w Europie. Obecnie jest tam 300 koni. O tej porze roku stadnina oferuje udział w kuligach. Równocześnie w trasę może wyruszyć nawet 10 sań, a w nich 50 uczestników kuligu. Atrakcją zimy w stadninie w Regietowie są też kuligi z pochodniami i Huculanka - tutejsza karczma, w której piecu ciągle płonie żywy ogień, nad którym można upiec kiełbasę, niczym w ognisku.

Wyciąg w Małastowie towyciąg narciarski administrowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach. Duży wyciąg talerzykowy ma 550 m długości, a jego przepustowość to 750 osób/godz. Trasa ratrakowana, oświetlona, dośnieżana. To łatwy stok, a różnica poziomów to 105 metrów.
Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej. Znajduje się tam kompleks szlaków narciarstwa biegowego i śladowego „Śnieżne Trasy przez Lasy”. Wytyczono i oznakowano tu trzy trasy sportowe - dwu, trzy pięciokilometrowe oraz ponad 80 km tras do narciarstwa śladowego.
