- Myślę, że ten rok związany z 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika dla całego środowiska naukowego, środowiska szkół podstawowych i średnich jest niesłychanie ważny. Bo jest takie przekonanie, że mamy parę wielkich postaci w historii, natomiast prawda jest taka, że każdy pytany o Mikołaja Kopernika potrafi parę jego zasług wymienić. I ten wędrujący po Polsce Kongres Kopernikański pokazuje różnorodność zainteresowań Mikołaja Kopernika, a także konsekwencje tego czego za życia dokonał - mówił prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. Jarosław Górniak - prorektor UJ, przewodniczący komitetu organizacyjnego Kongresu Kopernikańskiego przypomniał, że Kopernik, jak na człowieka renesansu przystało, zajmował się nie tylko astronomią.
- Wszyscy kojarzą Kopernika z jego najwybitniejszym dziełem "O obrotach...", odkryciami astronomicznymi, których dokonał niejako po pracy. Zawodowo Kopernik zajmował się leczeniem ludzi, a nade wszystko administrowaniem dobrami kurialnymi. Był też wykształconym prawnikiem, świetnym administratorem, a nawet dowódcą wojsk w Olsztynie. Natomiast mniej osób kojarzy Kopernika z ekonomią, a przecież był on autorem m.in. traktatu o pieniądzu. - mówił prof. Jarosław Górniak
40 najbardziej twórczych lat życia Kopernik spędził zaś na Warmii, o czym wspomniał prof. dr hab. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM w Olsztynie, gdzie 21 czerwca odbędzie się trzeci etap wydarzenia. Uczony zwrócił również uwagę na pokorę towarzyszącą Kopernikowi przez całe jego życie oraz fakt bycia etykiem.
- 33 lata spędził w swoim ukochanym Fromborku. To tam właśnie powstały jego największe dzieła. W jego działalności uderzająca jest lojalność i pokora. Z listu jaki wysłał tuż przed swoją śmiercią do papieża Pawła III, wynika ogromna pokora wobec tego czego dokonał i myślę, że szczególnie w dzisiejszych czasach powinniśmy o tym mówić. Nie możemy również zapominać o tym, że prócz bycia astronomem, filozofem, teologiem i prawnikiem, Mikołaj Kopernik z całą pewnością był również etykiem, co pokazał choćby w traktacie "Monetae cudendae ratio", (pol. Rozprawa o urządzeniu monety), na bazie której powstała zasada dot. "wypierania dobrego pieniądza przez zły pieniądz" - powiedział prof. Przyborowski
Światowy Kongres Kopernikański rozpoczął się uroczyście 19 lutego w Toruniu i jak zapowiedział prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK w Toruniu, tam zostanie zamknięty 15 września.
- Obrady toruńskie będą poświęcone m.in. Historii Astronomii, Kulturoznawstwu oraz Historii Medycyny, gdzie tematem wiodącym będą "Wędrówki medyczne podejmowane w Europie Środkowo-Wschodniej od czasów Kopernika po XX wiek" - poinformował rektor UMK w Toruniu.
Krakowska część Kongresu Kopernikańskiego rozpocznie się w środę 24 maja i potrwa do piątku 26 maja. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.
Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!