FLESZ - Mieszkanie w wynajętym lokum, w obliczu utraty pracy lub przychodów, jest sporym problemem

„Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty” oraz „Zwierzyniec zaprasza: Garbary” to wystawy, które zobaczymy w ponownie otwartym Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41. Muzeum Krakowa od połowy maja stopniowo udostępnia zwiedzającym kolejne oddziały, a teraz do listy odmrożonych placówek dołączyła także muzealna filia na krakowskim Zwierzyńcu. Tam epidemia przerwała mającą potrwać do maja ekspozycję o najliczniej zamieszkałej i najlepiej rozwiniętej pod względem gospodarczym podkrakowskiej jurydyki miejskiej. Władze muzeum zadecydowały więc przedłużyć czas ekspozycji o Garbarach, a krakowianie będą mieli szansę gościć na tej wystawie do końca sierpnia.
W ten sposób Muzeum kontynuuje akcję Odkryj Kraków, w której chce udostępniać tajemnice skrywane od dawna, czasem po prostu zapomniane, przede wszystkim jednak ukryte na mapie i niedostępne dla zwiedzających. Wydarzenia te były do tej pory realizowane w przestrzeni internetowej – na stronie i profilu na Facebooku muzeum, ale wraz ze znoszeniem obostrzeń sanitarnych wracają także do przestrzeni miejskiej i muzealnej. Przypomnijmy, że oprócz Domu Zwierzynieckiego ponownie można zwiedzać także Wieżę Ratuszową, Barbakan i Mury Obronne, Muzeum Podgórza, Muzeum Nowej Huty, Cybertekę, Celestat, a także Aptekę pod Orłem.
W każdej z wymienionych placówek zwiedzanie odbywa się w nowym rygorze sanitarnym, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Dla zwiedzających oznacza to m.in. konieczność dezynfekcji rąk, noszenia maseczek czy przestrzegania odstępów. W przestrzeni wystaw może jednorazowo przebywać 15 osób. Muzeum nie prowadzi na razie usług przewodnickich.
Akcja „Odkryj Kraków” wpisuje się w miejską kampanię „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, ogłoszoną przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kampania zachęca krakowian do korzystania z uroków własnego miasta, wspierając jednocześnie lokalnych przedsiębiorców i instytucje.