FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

- Jest to duże wyróżnienie i docenienie naszego muzeum, które powstało z pasji jednego człowieka, lokalnego nauczyciela i doszło do tego, że jesteśmy jednym z najważniejszych muzeów górniczych na świecie i jest to powszechnie doceniane – mówi Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, który odebrał w w imieniu muzeum Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
- To piękne, wspaniałe polskie muzeum, które rozwija się dzięki waszej pracy - podsumował wicepremier Piotr Gliński, wręczając medal.
W poniedziałek 6 grudnia w muzeum odbyły się uroczystości jubileuszowe, w których udział wzięli Piotr Gliński minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas uroczystości, oprócz medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla instytucji, zostali wyróżnieni jego pracownicy w uznaniu za długoletnią służbę. Złoty Medal otrzymali Jarosław Biegun, Józef Charkot, Grażyna Janus, Wacław Jaworski, Bogusława Kurnik, Małgorzata Łanoszka, Joanna Nawalany, Andrzej Niedrygoś, Danuta Polanka; Srebrnym Medalem uhonorowano Marzenę Kalembę, Marka Skubisza, Agnieszkę Trzepiotowską, Magdalenę Waśniowską-Nowak. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jego pracownicy: Józef Charkot i Wacław Jaworski, "Zasłużony dla Kultury Polskiej" - Elżbieta Bednarowska, Małgorzata Bogucka, Jarosław Fraś, Barbara Konwerska, Klementyna Ochniak-Dudek, Iwona Pawłowska – Pich.
2 grudnia 2021 roku minęło 70 lat istnienia Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka – instytucji kultury, której sława i znaczenie wykraczają daleko poza Wieliczkę, jednego z największych muzeów górniczych na świecie. Twórcą muzeum był Alfons Długosz, pasjonat, dzięki któremu ocalały liczne zabytki górnicze, w 1951 roku zorganizował pierwszą wystawę prezentującą narzędzia i maszyny górnicze.
Oficjalne otwarcie ekspozycji w Kopalni Soli miało miejsce 30 września 1966 roku i było włączone w uroczyste obchody Jubileuszu 1000-lecia Państwa Polskiego. W swej wizji muzeum jego twórca wybiegł w przyszłość o całe dziesięciolecia, zapewniając instytucji nowoczesną ekspozycję, przygotowaną z myślą o odbiorcy, z podziemnym kinem, punktem pocztowym i kawiarnią.
Zgromadzone zbiory i dokumentacja oraz badania prowadzone przez Muzeum posłużyły do wpisania Kopalni Soli w Wieliczce na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. W 2013 roku także Zamek Żupny trafił na Listę UNESCO.
Dziś muzeum posiada dwie odmienne ekspozycje: pierwszą podziemną na głębokości 135 m, a drugą naziemną w średniowiecznym Zamku Żupnym. Muzealne wystawy znajdują się nie tylko w dwóch różnych światach, ale też w dwóch zabytkach - kopalni soli i Zamku Żupnym.
- Musieliśmy ograniczyć wydarzenia jubileuszowe, w pierwszej połowie roku została zorganizowana wystawa „70/70” prezentująca siedemdziesiąt obiektów na siedemdziesięciolecie, której towarzyszył katalog opowiadający historię muzeum i tego, co jest w naszych zbiorach, a są to bardzo różne eksponaty i kawałki lin, i drogocenne solniczki, i wielkie maszyny wyciągowe, które można podziwiać w podziemnej ekspozycji – wyjaśnia dyrektor Godłowski.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej