https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce świętuje 70-lecie. W uroczystościach wziął udział wicepremier Piotr Gliński [ZDJĘCIA]

Anna Piątkowska
6 grudnia w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka odbyły się uroczyste obchody 70-lecia instytucji
6 grudnia w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka odbyły się uroczyste obchody 70-lecia instytucji
W poniedziałek 6 grudnia Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka uroczyście obchodziło jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji muzeum otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. - Wielkie podziękowanie za to, że tak dobrze i dynamicznie działacie i że muzeum jest kochane przez Polaków. To jedno z naszych wiodących muzeów - mówił podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński.

FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

od 16 lat

- Jest to duże wyróżnienie i docenienie naszego muzeum, które powstało z pasji jednego człowieka, lokalnego nauczyciela i doszło do tego, że jesteśmy jednym z najważniejszych muzeów górniczych na świecie i jest to powszechnie doceniane – mówi Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, który odebrał w w imieniu muzeum Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

- To piękne, wspaniałe polskie muzeum, które rozwija się dzięki waszej pracy - podsumował wicepremier Piotr Gliński, wręczając medal.

W poniedziałek 6 grudnia w muzeum odbyły się uroczystości jubileuszowe, w których udział wzięli Piotr Gliński minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas uroczystości, oprócz medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla instytucji, zostali wyróżnieni jego pracownicy w uznaniu za długoletnią służbę. Złoty Medal otrzymali Jarosław Biegun, Józef Charkot, Grażyna Janus, Wacław Jaworski, Bogusława Kurnik, Małgorzata Łanoszka, Joanna Nawalany, Andrzej Niedrygoś, Danuta Polanka; Srebrnym Medalem uhonorowano Marzenę Kalembę, Marka Skubisza, Agnieszkę Trzepiotowską, Magdalenę Waśniowską-Nowak. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jego pracownicy: Józef Charkot i Wacław Jaworski, "Zasłużony dla Kultury Polskiej" - Elżbieta Bednarowska, Małgorzata Bogucka, Jarosław Fraś, Barbara Konwerska, Klementyna Ochniak-Dudek, Iwona Pawłowska – Pich.

2 grudnia 2021 roku minęło 70 lat istnienia Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka – instytucji kultury, której sława i znaczenie wykraczają daleko poza Wieliczkę, jednego z największych muzeów górniczych na świecie. Twórcą muzeum był Alfons Długosz, pasjonat, dzięki któremu ocalały liczne zabytki górnicze, w 1951 roku zorganizował pierwszą wystawę prezentującą narzędzia i maszyny górnicze.

Oficjalne otwarcie ekspozycji w Kopalni Soli miało miejsce 30 września 1966 roku i było włączone w uroczyste obchody Jubileuszu 1000-lecia Państwa Polskiego. W swej wizji muzeum jego twórca wybiegł w przyszłość o całe dziesięciolecia, zapewniając instytucji nowoczesną ekspozycję, przygotowaną z myślą o odbiorcy, z podziemnym kinem, punktem pocztowym i kawiarnią.

Zgromadzone zbiory i dokumentacja oraz badania prowadzone przez Muzeum posłużyły do wpisania Kopalni Soli w Wieliczce na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. W 2013 roku także Zamek Żupny trafił na Listę UNESCO.
Dziś muzeum posiada dwie odmienne ekspozycje: pierwszą podziemną na głębokości 135 m, a drugą naziemną w średniowiecznym Zamku Żupnym. Muzealne wystawy znajdują się nie tylko w dwóch różnych światach, ale też w dwóch zabytkach - kopalni soli i Zamku Żupnym.

- Musieliśmy ograniczyć wydarzenia jubileuszowe, w pierwszej połowie roku została zorganizowana wystawa „70/70” prezentująca siedemdziesiąt obiektów na siedemdziesięciolecie, której towarzyszył katalog opowiadający historię muzeum i tego, co jest w naszych zbiorach, a są to bardzo różne eksponaty i kawałki lin, i drogocenne solniczki, i wielkie maszyny wyciągowe, które można podziwiać w podziemnej ekspozycji – wyjaśnia dyrektor Godłowski.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Trudny mecz rezerw Wisły Kraków, ale ostatecznie jest zwycięstwo

Trudny mecz rezerw Wisły Kraków, ale ostatecznie jest zwycięstwo

Małopolscy terytorialsi świętują siedem lat istnienia. Złożyli uroczystą przysięgę

Małopolscy terytorialsi świętują siedem lat istnienia. Złożyli uroczystą przysięgę

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska