
Ulica Żydowska w Oświęcimiu
Zdjęcie wykonane w 1939 roku na początku niemieckiej okupacji miasta. W tle z prawej strony widać Wielką Synagogę.. Obecnie jest to ul. Berka Joselewicza.

Wielka Synagoga przy ul. Żydowskiej (dzisiaj ul. Berka Joselewicza)
Była największym i najważniejszym żydowskim domem modlitwy w Oświęcimiu. Wybudowana w II połowie XIX w. synagoga służyła miejscowej społeczności do 1939 r., kiedy została zburzona.

Fotografia z końca XIX w., przestawia najprawdopodobniej uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Wielką Synagogę w Oświęcimiu. Odbudowana po pożarze w 1863 roku, świątynia ponownie zaczęła służyć wiernym ok. 1870-1872 roku

Hotel Schmeidler przy ul. Kolejowej (dzisiaj ul. Konarskiego)
Zdjęcie wykonane w 1912 roku. Jeden z przykładów rozwijającej się działalności gospodarczej prowadzonej przez społeczność żydowską w Oświęcimiu.
Przełomem był dla niej rok 1867, w którym uzyskała ona równouprawnienie. Dzięki temu, w Oświęcimiu pojawili się pierwsi żydowscy radni. Jednocześnie miasto stało się kluczowym węzłem kolejowym regionu, co umożliwiło jego dynamiczny rozwój ekonomiczny. W procesie tym rolę pierwszoplanową odegrali kupcy i przemysłowcy żydowscy.