Scena - wyłożony kocimi łbami uroczy starosądecki Rynek, otulony XVIII i XIX wieczną malowniczą zabudową. Nuty - zwiewne, pełne wdzięku, nostalgiczne, ale także ostre, wartkie i zadziorne. Muzyka - preszowska Hrdza, świetni artyści, wszechstronni i z charakterem. Taniec - Bardfa to polot, czar i wdzięk w jednym.
Urzekająca Hrdza
Hrdza to folkowy zespół założony w 1999 r. w słowackim Preszowie. Niezwykle popularny, cieszący się uznaniem krytyków. Brawurowa „Muzyčka”, czyli ich pierwsza płyta, zapewniła im nie tylko prestiżowe nagrody, ale otworzyła szeroko folkowe sceny na Słowacji i w Czechach.
Kompozycje Slavomira Gibartiego, lidera Hrdzy, choć nawiązują do tradycyjnej muzyki słowackiej, oparte są na współczesnych aranżacjach. Nie tylko folkowych, ale także popowych i rockowych.
- Olbrzymim skarbem zespołu jest też Susanna Jara, cudowny głos, świetna wokalistka - podkreśla Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. - Będzie to koncert pełen emocji, taki, który na długo zostaje w pamięci - zaznacza.
Magia muzyki
Festiwal to już trzynasty… - Czy 13 może być pechowa? Na pewno nie dla Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” - zaznacza Anna Franik.
Przypomina też, że w ciągu trzech letnich miesięcy posłuchamy artystów prezentujących rozmaite gatunki, style i klimaty muzyczne. Od folku, poprzez jazz, poezję śpiewaną, utwory skomponowane do wierszy znanych poetów, aż do muzyki klasycznej. - Doświadczymy muzyki intuitywnej, improwizowanej oraz eksperymentalnej - dodaje dyrektor festiwalu.
Nie zawiodą się też wielbiciele kunsztu artystów związanych z Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej KOLORY POLSKI. Tradycyjnie już zobaczymy ich na małopolskich ścieżkach. Swój koncert będą mieli także najmłodsi muzyczni wędrowcy…
Inauguracja na Rynku
Brzmienia zaklęte w drewnie już od lat kuszą miłośników pięknej muzyki, otulają wiekowe świątynie, trafiają pod strzechy chałup i dworów, wypełniają skanseny. I tak samo będzie w najbliższe wakacje.
Niezwykłe nuty wędrówkę po Małopolsce rozpoczną od pięknego starosądeckiego Rynku. Plenerowy koncert, którego partnerem jest gmina Stary Sącz, rozpocznie się w niedzielę (26 maja) o godz. 18 (będzie też transmisja na żywo). Wstęp, jak co roku, wolny!
- Czy nie warto więc tak zaplanować czas, aby stać się częścią tych niezwykłych wydarzeń? - zastanawia się dyrektor Anna Franik. Na pewno warto!
NA SZLAKU MUZYKI ZAKLĘTEJ W DREWNIE
- 16 czerwca, godz. 17. Szalowa, kościół św. Michała Archanioła
- 23 czerwca, godz. 17. Rabka--Zdrój, kościół św. Marii Magdaleny - Muzeum im. Władysława Orkana
- 30 czerwca, godz. 17. Zawada, kościół św. Marcina Biskupa
- 7 lipca, godz. 17. Lipnica Murowana, kościół św. Leonarda (UNESCO)
- 14 lipca, godz. 17. Owczary, cerkiew greckokatolicka Opieki Bogurodzicy (UNESCO)
- 21 lipca, godz. 16. Lachowice, kościół św. Piotra i Pawła
- 28 lipca, godz. 17. Kwiatoń, cerkiew greckokatolicka św. Paraskewii (UNESCO)
- 4 sierpnia, godz. 17. Tylicz, kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
- 11 sierpnia, godz. 17. Wygiełzów, Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
- 18 sierpnia, godz. 17. Brunary Wyżne, cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła (UNESCO)
- 25 sierpnia, godz. 17. Binarowa, kościół św. Michała Archanioła (UNESCO)
FLESZ - 10 matek, które zmieniły świat
