https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Zaklęta w Drewnie. Królestwo Beskidu w Skawinkach

Marek Długopolski
Hala, Muńcuł, Cysorka, Gróniciek, ale też Szumi Dolina, Tango Beskidu, Cichy Wiatr i Wicher - zabrzmią wśród wiekowych ścian uroczego kościoła św. Joachima w Skawinkach. Delikatny wietrzyk, miejmy nadzieję nie wicher, poniesie je zaś ponad doliny, góry, hale…

Czy na pewno tak będzie? O tym przekonają się wszyscy, którzy w niedzielę wybiorą się na kolejną wyprawę szlakiem „Muzyki Zaklętej w Drewnie”, a także finezyjnych nut wyczarowanych przez Katarzynę Gacek-Dudę i Marcina Sidora.

- Postanowiliśmy dotrzeć do prostoty muzyki beskidzkiej. Aby jednak odejść od dosłownej tradycji i odtwórstwa, połączyliśmy ją z autorskimi przemyśleniami - tak artyści opowiadają o „Hali”, pierwszej swojej płycie z 2017 r. I świetnie im się to udało. Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, przypomina też, iż zespół wystąpił m.in. na Wielkim Koncercie Bożonarodzeniowym w kościele św. Antoniego w Stambule.

Katarzyna Gacek-Duda, doktorantka krakowskiej Akademii Muzycznej, potrafi zagrać na fletach etnicznych właściwie z całego świata. Marcin Sidor to zaś wspaniały skrzypek, członek m.in. Reprezentacyjnej Orkiestry Miasta Tychy „Aukso”. Artyści to niezwykli, więc i spotkanie w Skawinkach należy zaliczyć do wyjątkowych.

A jaka jest świątynia? - Jest poszukiwaniem harmonii i piękna. Tak samo zresztą jak muzyka Królestwa Beskidu - mówi Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Choć kościół wzniesiono w 1733 r., to w Skawinkach stoi dopiero od lat 70. XX wieku. Wcześniej barokowa perełka służyła mieszkańcom Przytkowic. Początek koncertu o godz. 17. Wstęp wolny.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

FLESZ: Grzyby - jak odróżnić jadalne od trujących?

Źródło: vivi24

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mikołaj
pod koniec lat 50tych przeniesiono części tego kościoła z Przytkowic.Poświęcenie miało miejsce ok.1960 roku-dokonał go arcybiskup Eugeniusz Baziak.Pierwszym wikarym został ks Jan Lelito,dopiero co wypuszczony z więzienia po wyroku kary smierci za dzialalność antykomunistyczną.mieszkał koło sklepu W Kółku u pana,który po otwarciu archiwów policyjnych ,okazał sie agentem bezpieki.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska