Z tymi niezwykłymi nutami rozpoczniemy również noworoczną podróż po uroczo pogmatwanych ścieżkach imponującego Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Muzyczny wędrowiec
Jest laureatem m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości „Korowód”, a także Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”.
- Kuba Blokesz, którego usłyszymy w Witowie, to niezwykły muzyczny wędrowiec. W drodze zawsze towarzyszy mu gitara - mówi Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. I przypomina, że Kuba nie tylko doskonale gra, ale także śpiewa.
- Wspaniałym głosem potrafi również zahipnotyzować Marta Bujalska, a to, co ze swoich instrumentów potrafią wyczarować Mikołaj Kostka i Jasiek Kusek, wprost zachwyca - dodaje Anna Franik.
Czy rzeczywiście? Przekonają się o tym wszyscy, którzy do Witowa przybędą w sobotni wieczór o godzinie 17.30 (o godz. 17 rozpocznie się msza święta, a koncert będzie bezpośrednio po niej).
Oprócz „Szarej kolędy” Wojciecha Młynarskiego usłyszymy również „Boże Narodzenie” Karela Kryla, a także piękne utwory Jacka Kaczmarskiego.
W Witowie nie zabraknie również wspaniałych tradycyjnych kolęd i pastorałek. Jakżeż cudownie wybrzmią tutaj, w wyniesionej ponad doliną świątyni, „Tryumfy”, „Wśród nocnej ciszy”, czy „Bóg się rodzi”.
- Koncert będzie też świetną okazją do wspólnego kolędowania - zaznacza Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Nie tylko ołtarz
W świątyni z początku XX wieku warto zwrócić szczególną uwagę na piękny neogotycki ołtarz, dzieło firmy Ferdynanda Prinotha z St. Ulrich w Tyrolu. I można jeszcze dodać, że witraże pochodzą z 1937 roku, a dekoracja wnętrza jest dziełem Michała Gąsienicy Szostaka.
Witowskie kolędowanie otwiera już 14. edycję Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Organizatorem niezwykłego koncertu jest MOT, a współorganizatorem gmina Kościelisko, a także Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku. Wstęp wolny.
