Minister Niedzielski o trudnym czasie pandemii i rodzinie

Haftowany obraz w Mystkowie
W niedzielę podczas uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Mystkowie miało miejsce poświęcenie obrazu Matki Bożej w odzieniu lachowskim. Pomysłodawcami są członkowie Zespołu Regionalnego Mystkowianie
- W maju tego roku byliśmy na dwutygodniowym festiwalu w Meksyku. Tam odbyła się uroczysta msza święta w bazylice Matki Bożej z Guadelupe. Zespoły z całego świata, które uczestniczyły w wydarzeniu miały przywieźć obraz z elementami kultury ludowej. Patryk Rutkowski wpadł na pomysł, aby przygotować taki obraz Matki Bożej, który będzie miał elementy haftu lachowskiego. Zostało to tam bardzo pozytywnie przyjęcie- mówi "Gazecie Krakowskiej" Kamil Wiatr, kierownik Zespołu Mystkowianie.
Członkowie zespołu w drodze powrotnej z Meksyku stwierdzili, że taki sam obraz mogły ozdobić kościół w ich miejscowości. W międzyczasie zaczęli intensywne przygotowania do pierwszej edycji "Spotkania z Lachami Sądeckimi". Wydarzenie odbywało się w sobotę(8 października) na scenie sądeckiego Sokoła. Podczas trzygodzinnego koncertu zaprezentowało się pięć zespołów ludowych z czterech regionów etnograficznych. Natomiast w niedzielę zwieńczeniem festiwalu była uroczysta msza święta i poświęcenie unikatowego obrazu.

Artystyczna dusza Patryka Rutkowskiego
Oryginalny obraz Matki Bożej z elementami lachowskiego stroju ludowego został zaprojektowany, namalowany a następnie w całości ręcznie wyhaftowany przez utalentowanego Patryka Rutkowskiego, który w Zespole jest choreografem i kierownikiem artystycznym. Zainteresowanie do folkloru wyniósł z domu rodzinnego. W 2019 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrne Jabłko Sądeckie oraz Medal Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”. W 2021 dołączył do grona Ekspertów ds. Folkloru Polskiej Sekcji CIOFF.
- Obraz do końca przyszłego tygodnia można zobaczyć w kościele w Mystkowie. Ksiądz zaproponował, żeby obraz pojechał na diecezjalną mszę świętą do Krynicy, potem będzie używany podczas różnych uroczystości kościelnych - mówi
Msza w oprawie lachowskiej została zorganizowana przez ponad 70 członków Zespołu Regionalnego Mystkowianie. Lachowskie pieśni, czytania mszalne w gwarze oraz odmówienie modlitwy różańcowej dodało uroczystego charakteru wydarzeniu.
Historia "Mystkowian"
Zespół Regionalny Mystkowianie powstał w 2014 roku pod patronatem Stowarzyszenia Mystkowianie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej. Prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Lachów Sądeckich zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej.
Mystkowianie mają na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień, biorą udział w licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Zespół wprowadza też różne formy upowszechniania lokalnej kultury. Nagrali płytę (w formie słuchowiska) z zapominanymi pastorałkami, są odpowiedzialni za realizację filmu „Na Mystkowie grajo”, prowadzą nauki gry na instrumentach ludowych, warsztaty śpiewu regionalnego, zajęcia z haftu lachowskiego. Prowadzą prelekcje na temat regionu w placówkach publicznych. Współpracują przy organizacji warsztatów tanecznych oraz przygotowaniu programu lachowskiego dla zespołów spoza regionu (m.in. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Wiosna w Szamotułach ze Strasburga, Tęcza z Błonia oraz PAFDC z Nowego Jorku).
- Sądeckie królowe Instagrama. Są młode i robią karierę
- Top krótkich wyjazdów godzinę od Nowego Sącza
- Czy prace na stadionie Sandecji są prowadzone bez pozwolenia? Nadzór bada sprawę
- Michał Szczygieł o tym, co wyzwala w nim adrenalinę
- W lasach Beskidu Wyspowego pojawiają się pierwsze grzyby
- 10 miejsc idealnych na upalny dzień. To nie tylko baseny i kąpieliska