Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na AGH można studiować zmiany klimatu. Nowości w ofercie studiów II stopnia

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
9 stycznia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpocznie się rekrutacja zimowa na studia II stopnia. Ich oferta w roku akademickim 2022/2023 wzbogaciła się o pięć nowych kierunków. Pośród nich znalazły się m.in.: energetyka wodorowa, materiały i technologie dla energetyki i lotnictwa czy zmiany klimatu - przeciwdziałanie i adaptacja.

Zmiany klimatu - przeciwdziałanie i adaptacja to z kolei kierunek prowadzony przez wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Te studia mają odpowiadać na wyzwania światowej gospodarki, jak też wpisywać się w założenia kierunków rozwoju naszego kraju. Jest też odpowiedzią na oczekiwania krajowych pracodawców dotyczących jak pisze uczelnia - "przygotowania nowych kompetentnych kadr potrafiących reagować na przekształcenia zachodzące w środowisku naturalnym oraz życiu społeczno-gospodarczym na skutek zmian klimatu, jak również potrafiących wdrażać technologie minimalizujące wpływ tych zmian na ekosystemy, gospodarkę, infrastrukturę i społeczeństwo".

Program kształcenia na tym kierunku obejmuje wiedzę o systemie klimatycznym Ziemi, zachodzących w nim zmianach i ich przyczynach. Absolwenci będą przygotowani do realizowania zadań proklimatycznych na poziomie gmin, powiatów, województw czy całego kraju. Uczelnia wyposaży ich w kompetencje z zakresu m.in. ograniczania emisji gazów cieplarnianych, adaptacji obszarów miejskich i wiejskich do zmian klimatu i ochrony społeczeństwa przed ich skutkami. Nauczą się wdrażać w społeczeństwie i gospodarce ideę "zero waste" oraz realizować zadania prowadzące do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Energetyka wodorowa - jak podaje uczelnia - to z kolei kierunek prowadzony przez Wydział Energetyki i Paliw. Są to studia stacjonarne. Mają zapewniać swoim absolwentom gruntowne przygotowanie w zakresie produkcji, magazynowania, przesyłania i użytkowania wodoru, jak też prowadzenia badań, projektowania i eksploatacji urządzeń oraz systemów energetycznych i procesów technologicznych, w których wykorzystywany jest wodór.

Następny nowy kierunek to inżynieria bezpieczeństwa. Studia na tym kierunku, stacjonarne, można podjąć na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. "Kierunek odpowiada dynamicznie zmieniającym się potrzebom gospodarki, rynku pracy i jest zgodny z oczekiwaniami otoczenia społecznego dotyczącymi szerszego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa i kompleksowego działania w administracji, przemyśle i środowisku naturalnym. Nowoczesne i innowacyjne programy kształcenia łączą zagadnienia bezpieczeństwa człowieka w pracy i środowisku naturalnym oraz uwzględniają aspekty oddziaływania sfery przemysłowej na życie człowieka i wiążące się z tym zagrożenia" - opisuje AGH.

Można zdecydować się także na studia stacjonarne na kierunku materiały i technologie dla energetyki i lotnictwa, prowadzonym przez Wydział Odlewnictwa. Zdobyta na tych studiach wiedza - m.in. z zakresu nowoczesnych tworzyw i zaawansowanych technologii, procesów degradacji materiałów przeznaczonych do ekstremalnych zastosowań - powinna, zdaniem uczelni, gwarantować wysoką konkurencyjność na rynku pracy. Absolwent tego kierunku będzie też umiał obsługiwać oprogramowanie inżynierskie stosowane m.in. w procesach symulacyjnych krystalizacji stopów, kształtowania naprężeń czy przewidywania możliwości powstawania wad w projektowanych wyrobach. "W swojej przyszłej pracy będzie mógł wykorzystywać zdobytą wiedzę również w ocenie materiałów stosując zaawansowane metody badawcze" - dodaje AGH.

Prezes ZBP o prognozach inflacyjnych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska