73 hektary do zbadania
Badania archeologiczne trwają na całym przebiegu budowy północnej obwodnicy, gdzie wyznaczono 22 stanowiska. Do tej pory prace zakończono na 6 stanowiskach.
- Początkowo planowano badania na 32 hektarach, ale po decyzji podjętej przez konserwatora zabytków zasięg prac został poszerzony do ponad 73 hektarów. Łącznie przebadano już niemal 45 hektarów, z czego 28 przed uzyskaniem zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, na udostępnionych przez właścicieli działkach - mówi Iwona Mikrut, rzecznik prasowa oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.
Osada z okresu przed rzymskiego
Archeolodzy mogą się już pochwalić ciekawymi znaleziskami. W Toniach odkryto osadę obronną z początków neolitu, do tego liczne pozostałości umocnień ziemnych związanych z Twierdzą Kraków i działaniami wojennymi podczas I i II wojny światowej. Z kolei w Węgrzcach odkryto osadę z okresu przed rzymskiego i rzymskiego oraz pozostałości domostw oraz liczne zabytki metalowe celtyckie i rzymskie z okresu od II w p.n.e. do II/III w n.e. Wśród znalezisk znalazł się denar rzymski, celtyckie okucie pasa, fibule (zapinki do szat) z okresu wpływów rzymskich.
W Witkowicach odkryto cmentarzysko szkieletowe kultury mierzanowickiej (epoka brązu) a na terenie Batowic natrafiono na groby szkieletowe z neolitu i wczesnej epoki brązu.
Cmentarz choleryczny w Toniach
W Tonich odkopano też cmentarz choleryczny z 1873 roku.
- Zakończyły się tam już ekshumacje archeologiczne. Zarejestrowano pochówki 53 osób. Cmentarz był dwufazowy, a w niektórych grobach były po dwie trumny postawione jedna na drugiej. Jest to więc prawdopodobnie cmentarz związany nie tylko z epidemią z 1873 roku, ale także z jedną z wcześniejszych. Z ksiąg parafialnych Parafii Zielonki (do której należały Tonie) wynika, że podczas epidemii w 1873 roku na cholerę zmarło 70 osób, ale część z nich, w pierwszej fazie epidemii, chowana była na cmentarzu w Zielonkach. Jest więc prawdopodobne, że udało się ekshumować wszystkich pochowanych na tym cmentarzu - wyjaśnia Iwona Mikrut.
FLESZ - Przepisy regulujące poruszanie się elektrycznymi hulajnogami właśnie weszły w życie

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!