https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie odkrycie archeologiczne na przebudowie ul. Kocmyrzowskiej. Dokopano się do osady Kultury Pucharów Lejowatych

Marcin Banasik
Na obszarze inwestycji odkryto i przebadano dziesięć grobów niszowych i jamowych z pochówkami szkieletowymi
Na obszarze inwestycji odkryto i przebadano dziesięć grobów niszowych i jamowych z pochówkami szkieletowymi GDDKiA
Okazuje się, że na Wzgórzach Krzesławickich położonych w północno-wschodniej części Krakowa tysiące lat temu tętniło życie. W rejonie pomiędzy pętlą tramwajową i ul. Kocmyrzowską a działką fortu 49 ½ „Grębałów” w maju rozpoczęto tam tzw. ratownicze badania wykopaliskowe. Na obszarze inwestycji odkryto i przebadano dziesięć grobów niszowych i jamowych z pochówkami szkieletowymi, cztery groby pojedyncze, pięć podwójnych i jeden z trzema osobami. To jedno z większych cmentarzysk w Małopolsce.

Jamy gospodarcze, glinianki, piece

Odkryto i przebadano neolityczną osadę Kultury Pucharów Lejowatych z elementami kultury malickiej i kultury lubelsko wołyńskiej oraz neolityczne cmentarzysko Kultury Ceramiki Sznurowej, grupy krakowsko-sandomierskiej.

- Na terenie osady odkryto i przebadano prawie sto obiektów wziemnych – jam gospodarczych, glinianek i pieców. Ze względu na znaczne zniszczenie powierzchni stanowiska związane z pracami ziemnymi i niwelacyjnymi przy budowie umocnień fortu 49 ½ „Grębałów” i linii kolei kocmyrzowskiej (w końcu XIX w.) oraz linii i pętli tramwajowej (w XX w.), praktycznie nie zachowały się ślady (tzw. dołki posłupowe) domów i innych zabudowań. O ich istnieniu świadczy duża ilość polepy konstrukcyjnej (z odciskami dranic konstrukcji drewnianych) zachowana w wypełniskach jam. W dnie jednej z głębszych jam gospodarczych – „piwniczek” odkryto pochówek szkieletowy kobiety w wieku 40 – 50 lat - mówi Kacper Michna, rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA .

Groby wyposażone w naczynia

Na obszarze inwestycji odkryto i przebadano dziesięć grobów niszowych i jamowych z pochówkami szkieletowymi, cztery groby pojedyncze, pięć podwójnych i jeden z trzema osobami. Groby zwykle wyposażone w jedno lub dwa naczynia, jedną bądź dwie siekierki krzemienne, toporek kamienny czasem narzędzia z rogu i kościane – szpila, szydła, dłuta i przekłuwacze. W jednym przypadku odnaleziono kościany koralik i niewielką ozdobę miedzianą – fragment niewielkiej zausznicy(?). Łącznie w obrębie stanowiska odkryto 17 pochówków KCSz i jeden KPL.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska