https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Na cmentarzu w Brzeszczach odnowione zostały nagrobki więźniów obozów koncentracyjnych i ludzi niosących pomoc osadzonym za drutami ZDJĘCIA

oprac. BOK
W podsumowaniu prac na Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach udział wzięli burmistrz Radosław Szot i reprezentująca Województwo Małopolskie Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa, którzy uczcili także pamięć tutaj pochowanych
W podsumowaniu prac na Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach udział wzięli burmistrz Radosław Szot i reprezentująca Województwo Małopolskie Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa, którzy uczcili także pamięć tutaj pochowanych Urząd Gminy w Brzeszczach
Na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach odnowionych zostało sześć nagrobków więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i ludzi, którzy nieśli pomoc osadzonym za drutami. Na ich renowację gmina Brzeszcze uzyskała wsparcie w ramach programu "Małopolska pamięta - zachowanie miejsc pamięci i martyrologii". Całkowita wartość wykonanych prac przekroczyła 25 tys. zł, z czego 13 tys. zostało sfinansowanych z dotacji udzielonej przez Województwo Małopolskie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Historyczne nagrobki na Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach po renowacji

Na Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach jest szereg mogił i nagrobków przypominających o tragicznych czasach II wojny światowej i niemieckiej okupacji. Ostatnio w najstarszej części brzeszczańskiej nekropolii odnowionych zostało sześć nagrobków więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

Wśród nich: Anieli Boderskiej, Sabiny Talar, wspólnej mogiły Emila Golczyka "Jantara", Feliksa Golczyka i Rozalii Golczyk, grobu Anny Sobańskiej i Stefana Sobańskiego, mogiły Stanisława Jesioła, Józefa Kostyry, Marka Drojewskiego i Leokadii Żuk - dzieci więźniarek obozu zagłady oraz Hanny Krotoszówny, harcerki i pielęgniarki w utworzonym tuż po wyzwoleniu KL Auschwitz szpitala PCK dla więźniów obozu.

- Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu gminie Brzeszcze przez Województwo Małopolskie w ramach Programu "Małopolska Pamięta - zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii"

- zaznaczają w Urzędzie Gminy w Brzeszczach.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła ok. 25,3 tys. złotych, w tym dotacja Województwa Małopolskiego 13 tys. zł. W podsumowaniu prac udział wzięli burmistrz Brzeszcz Radosław Szot i reprezentująca Województwo Małopolskie Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa, którzy uczcili także pamięć tutaj pochowanych.

W ramach programu "Małopolska pamięta" upamiętniane są miejsca związane męczeństwem i walką o niepodległość Polski oraz o znaczeniu edukacyjnym dla kształtowania młodego pokolenia.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska