My zrobiliśmy swoje - mówi Kamil Wojtarowicz, właściciel firmy transportowej Voyager. - Na dworcu powstały kasy biletowe i poczekalnia, jest również zaplecze dla kierowców, w tej chwili nic więcej nie możemy, nie jesteśmy właścicielem budynku.
Od 2011 roku właścicielem gorlickiego dworca autobusowego jest lokalna firma Anmar. Stało się to po tym, jak wycofująca się z naszego terenu firma Voelia wystawiła swój gorlicki majątek na sprzedaż. W kolejnym roku rozpoczął się wielki, trwający do dzisiaj, remont starego dworcowego budynku. W tym też mniej więcej czasie przestały działać toalety na dworcu, które w mieście aspirującym do miana bramy Beskidu Niskiego wydają się być w XXI wieku czymś jak najbardziej naturalnym.
- To jest jakieś kuriozum - relacjonuje pan Marek, który codziennie właśnie z dworca odjeżdża do domu po pracy. - Od kiedy działa ten nowy dworzec, to nie ma się gdzie załatwić. Te toy toy najczęściej są tak brudne, ze strach do nich wejść - komentuje. - Jeszcze facet jakoś da sobie radę, ale co mają powiedzieć kobiety? - mówi. Dokładnie takie same opinie słyszymy w naszej redakcji od odwiedzających nas zarówno mieszkańców, jak i osób, które przyjechały na nasz teren korzystając z komunikacji publicznej.
- To jest stały temat uwag, jakie docierają do naszych pracownic tu na dworcu - dodaje Wojtarowicz. - Sytuacja również dla nas nie jest komfortowa, taki stan jak obecny rzutuje również na nasz wizerunek, na który pracowaliśmy całe lata - dodaje. Inwestorem dworca jest jego właściciel, firma Anmar. Według słów jednego z właścicieli prace przy budynku trwają. Przygotowywana jest również nowoczesna toaleta dla korzystających z dworca. Obecnie trwają ostatnie uzgodnienia formalno-prawne, po których nastąpi przyspieszenie prac. A jak jest w innych rejonach miasta? Park miejski ma niby budynek toalet. Parkowe toalety nie są jednak ulubionem miejscem odwiedzin odpoczywających tam gorliczan. Co tu dużo mówić. Są po prostu mało estetyczne.
W centrum miasta mamy nowy kontener z toaletami na placu dworzysko, tuż za kolekturą gier losowych. By z niego skorzystać należy posiadać jeden złoty i piećdziesiąt groszy. W zamian można korzystać z nowoczesnego wnętrza przez 10 minut. Ogólnie dostępna toaleta znajduje się również na parterze miejskiego ratusza. Tu nie potrzebne są żadne opłaty. Można wejść i skorzystać. Obydwie te toalety przystosowane są również dla potrzeb niepełnosprawnych. W tych dwóch przybytkach zawsze jest czysto i dostępne są również środki toaletowe. W centrum miasta znajduje się również dość stary już kontener za biblioteką miejską. Tam również musimy zapłacić. W razie najwyższej konieczności można skorzystać z toalet w lokalach gastronomicznych znajdujących się w centrum miasta. Osoby, które nie są klientami muszą jednak zapłacić.
