Wiele osób nie ma czasu, by w dzień przejmować się swoim zdrowiem, dlatego dopiero wieczorem lub w weekend zgłaszają się do lekarza ze swoimi dolegliwościami. Wówczas nie mogą liczyć na wizytę u swojego internisty, ale są miejsca, gdzie nocą i w święta znajdą pomoc.
- Niestety kilka razy w przychodni przy ul. Sokoła zdarzyło mi się „pocałować” klamkę. Lekarza nie było - mówi Anna Duda, radna powiatu chrzanowskiego. Jak się okazało, medyk był wówczas na wizytach domowych i pomocy musiała szukać gdzieś indziej.
Do tej pory nad zapewnieniem nocnej i świątecznej opieki mieszkańcom powiatu chrzanowskiego właśnie w przychodni na ul. Sokoła czuwało Miejskie Centrum Medyczne z Libiąża. Pacjenci wielokrotnie skarżyli się na funkcjonowanie tego punktu i pracę lekarzy.
- Niektórzy przyjmujący tam lekarze byli niemili i niekompetentni. Gdy człowiek przyszedł wieczorem po pomoc, traktowali go jak oszusta, którzy przyszedł tylko po L4 - wspomina swoje doświadczenia tym punktem Sławomir Baran z Chrzanowa.
Zobacz, jak wyglądał Olkusz przed laty i jak zmieniało się S...
Będzie nowa jakość usług?
Od 1 października organizacją takiej opieki zajmie się Szpital Powiatowy w Chrzanowie. W wyniku postępowania konkursowego wyłoniono podwykonawcę - firmę OPC z Krakowa.
- Szpital obecnie nie dysponuje wystarczającą liczbą lekarzy i pielęgniarek, by samemu podjąć się tego zadania - mówi wprost Waldemar Stylo, dyrektor szpitala.
Punkt ten zlokalizowany będzie w miejscu Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy szpitalu. Wejście dla pacjentów usytuowane jest od frontu budynku głównego, bezpośrednio przyparkingu. Firma OPC korzystać będzie także z wyposażenia szpitala.
Pacjenci po zmianach powinni już zawsze otrzymać pomoc, bo podwykonawca zobowiązany jest do zapewnienia w placówce dwóch lekarzy oraz dwóch pielęgniarek. Będzie też trzeci duet medyczny, który zajmie się udzieleniem pomocy w miejscu zamieszkania pacjenta.
W Wolbromiu zostaje
Wbrew obawom w powiecie olkuskim nie zostanie zlikwidowany punkt w Wolbromiu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali mieszkańcy tej gminy oraz sąsiedniego Trzyciąża, którzy także tu chodzą do lekarza. Gminne Centrum Medyczne WOL-MED na zasadzie podwykonawstwa dla Nowego Szpitala w Olkuszu będzie świadczyć nocną i świąteczną opiekę.
Warto podkreślić, że szpitale mają otrzymać na ten cel ok. 20 proc. więcej pieniędzy od Narodowego Funduszu Zdrowia. Na dodatkowe środki liczą m.in. w Wolbromiu.
- Gdyby faktycznie było więcej pieniędzy, można by zatrudnić dodatkowego lekarza lub pielęgniarkę. Skróciłby się czas oczekiwania na wizytę - podkreśla Lidia Gądek, lekarka z Wolbromia.
Po pierwszym kwartale 2018 r. będzie prowadzona analiza realizacji świadczeń opieki w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. - Jej wyniki będą miały wpływ na wysokość ryczałtów - mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU
