- Zadanie obejmuje budowę obiektów małej architektury w miejscu publicznym o powierzchni opracowania 260,70 mkw., wraz z wykonaniem nawierzchni bezpiecznej z mat przerostowych, nawierzchni z kostki betonowej oraz trawnika z siewu. Powstanie ogólnodostępna przestrzeń, z elementami street workout, takimi jak drabinki, podesty, drążki, kółka gimnastyczne, oraz mała architektura – podaje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
- W ramach przedsięwzięcia powstanie także układ komunikacyjny, który zapewni bezpośredni dostęp do wszystkich atrakcji oraz zapewni swobodne poruszanie się po terenie dzieci, mam z wózkami, osób starszych i niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich – dodają urzędnicy.
Nietypowy park przy ul. Komuny Paryskiej to propozycja mieszkańców
Projekt nazwany „Park Klinówka Parkour” to propozycja zakwalifikowana do realizacji głosami mieszkańców, pod szyldem krakowskiego budżetu obywatelskiego.
„Parkour oznacza „sztukę przemieszczania się” i to w dosłowny sposób odzwierciedla ideę tego sportu. (…). Parkour Klinówka to propozycja budowy systemu przeszkód do pokonania. Główne cele i założenia jakie niesie za sobą powstanie parku to przede wszystkim: rozpowszechnianie kultury fizycznej oraz zdrowego stylu życia dzieci, młodzieży oraz dorosłych; wspieranie prawidłowego rozwoju ruchowego dzieci i młodzieży; podnoszenie sprawności fizycznej i polepszanie stanu zdrowia; zapewnienie bezpiecznych warunków treningowych dla dzieci i młodzieży; wspieranie rozwoju kreatywności i prawidłowych postaw społecznych młodzieży; przeciwdziałanie uzależnieniom od komputera, alkoholu, narkotyków i innych; zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Stworzenie takiego obiektu będzie niezwykle korzystne dla całej dzielnicy, w której przybywa młodych i aktywnych mieszkańców” – napisano w uzasadnieniu projektu, zgłoszonego do BO w 2023 roku.
Przestrzeń rekreacji na Klinach ma być gotowa na lato 2025
Według szacunków stworzenie przestrzeni Park Klinówka Parkour pochłonie góra 130 tys. zł. Zarząd Zieleni Miejskiej szuka teraz wykonawcy inwestycji (w ramach zapytania ofertowego). Plan zakłada, że umowa z budowniczym parku zostanie podpisana do połowy marca, a finał prac wyznaczono na 30 czerwca 2025.
- Zamawiający zakłada, iż podpisanie umowy nastąpi w terminie do dnia 14 marca 2025 roku, a w przypadku podpisania umowy w terminie późniejszym, czas realizacji robót może zostać przesunięty o stosowną liczbę dni opóźnienia – zastrzega ZZM w Krakowie.
