Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na krakowskie ulice wyjechał "tramwaj Szymborskiej". Jest okazja

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 16 lat
19 lipca w swoją pierwsza trasę wyruszył "tramwaj Szymborskiej", przypominający o trwającym właśnie Roku Szymborskiej. Poetycki tramwaj łatwo rozpoznać, ponieważ zdobią go cytaty z wiersza noblistki, jej wizerunek oraz fragmenty jej autorskich wyklejanek. Tramwaj będzie jeździł przez rok, najczęściej na linii 8 - to numer, którym najczęściej jeździła Szymborska.

- Dlaczego Szymborska na tramwaju? Wydaje mi się, że był to jej ulubiony środek lokomocji, przynajmniej do Nobla. Później czuła się już osaczona w sytuacjach zamkniętych miedzy przystankiem a przystankiem. Mieszkała wówczas najpierw przy ul. Chocimskiej, po Noblu przy ul. Piastowskiej, stamtąd jeździła do centrum - wyjaśnia Michał Rusinek, który przez ponad 15 lat piastował stanowisko sekretarza poetki.

Na krakowskim tramwaju można odnaleźć fragmenty wiersza "Przemówienie w biurze znalezionych rzeczy".

- To wiersz, w którym pojawia się tramwaj, a nawet gubienie parasola w tramwaju, co przytrafiało się także Szymborskiej. Aczkolwiek, miała w domu szufladę, w której trzymała parasole, które zgubili u niej jej goście. Mam nadzieję, że w krakowskim MPK też mają taką szufladę - dodaje Michał Rusinek.

Grafika, która zdobi tramwaj, została przygotowana przez Piotra Deptę-Kleśtę, autora oficjalnego plakatu Roku Szymborskiej. Znalazły się na niej fragmenty wyklejanek- kolaży, które dla przyjaciół tworzyła Szymborska, cytaty z wiersza oraz motywy zdobiące plakat.

Tramwaj będzie jeździł przez rok na różnych trasach, ale najczęściej będzie można go spotkać na linii 8. Wsiadając do urodzinowego tramwaju na tej trasie, będzie można dotrzeć do Parku Szymborskiej, przy ul. Karmelickiej (zostanie otwarty 2 lipca, w stulecie urodzin noblistki), minąć budynek Biprostalu, od którego wzięła nazwę poetycka Grupa Biprostal, którą w latach 70. tworzyli intelektualiści mieszkający w pobliżu: Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Marta Wyka, Joanna Salamon, Barbara Czałczyńska, Kornel Filipowicz, a także zatrzymać się w pobliżu miejsc bliskich poetce: przy ul. Piastowskiej i Królewskiej, gdzie mieszkała, w okolicy ulubionej księgarni.

2 lipca tego roku minie setna rocznica urodzin autorki "Wołania do Yeti", z tej okazji, decyzją Senatu RP, noblistka została patronką roku 2023. Przez całe życie związana z Krakowem i kulturą miasta, w krakowskiej kulturze jej obecność będzie w najbliższych miesiącach szczególna.

Z okazji setnych urodzin poetki, 2 lipca lipca zostanie otwarty Park Szymborskiej.

- Od rana spodziewamy się wielu atrakcji: rano będą aktywności dla dzieci, o godz. 14.00 planujemy oficjalne otwarcie, podczas którego m.in. znakomici krakowscy aktorzy będą czytali wiersze Szymborskiej - tym razem wybierzemy te związane z naturą - zapowiada Rusinek.

W sąsiedztwie parku powstaje mural z motywami graficznymi nawiązującymi do Szymborskiej. Te same motywy znajdą się na ubraniach zaprojektowanych przez markę Medicine, które przedpremierowo będzie można wówczas kupić, a także zaprojektować własną koszulkę. W Parku Szymborskiej będą lody o smaku ulubionego napoju poetki - kawy.

- Ale przede wszystkim będzie można kupić książki Szymborskiej i o Wisławie Szymborskiej, ponieważ wszystkie nasze aktywności - mniej lub bardziej zabawne - służą temu, by przypomnieć Wisławę Szymborską i skłonić tych, którzy jej nie czytali, by przeczytać - dodaje Rusinek.

"Niektórzy lubią poezję", inni teatr - połączeniem będzie spektakl inspirowany życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej - premiera 2 lipca w Teatrze im. Słowackiego.

Niespodziankę związaną z noblistką przygotuje także Lego - będzie można zobaczyć ją w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska