Z badań opinii społecznej wynika, że na przełomie grudnia i stycznia noworoczne postanowienia przygotowuje zdecydowana większość z nas. Na czele tworzonej listy warto umieścić zmiany związane ze zdrowiem. Na nowy rok zaplanuj „przegląd” organizmu, do listy codziennych czynności dopisz ćwiczenia, zerwij z używkami, a lodówkę wypełnij warzywami i owocami.
Zbędne kilogramy urosły na przestrzeni ostatnich lat do rangi jednego z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły, a Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych ostatnich będzie aż 30 proc. Za wysoka waga to zaś problem nie tylko estetyczny.
Otyłość jest chorobą, która może prowadzić do szeregu groźnych powikłań m.in. cukrzycy typu 2 i insulinooporności, nadciśnienia tętniczego, chorób nerek, niektórych nowotworów.
Zmierz się z wagą
Ze swoją wagą możesz zmierzyć się odwiedzając salę obsługi klientów małopolskiego NFZ w Krakowie przy ul. Wadowickiej 8W. W samoobsługowym kiosku profilaktycznym dowiesz się, ile ważysz, poznasz swój wskaźnik BMI, informujący o nadwadze lub otyłości oraz sprawdzisz dokładny skład ciała. Doradca na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia podpowie, jak zmienić dietę i ułożyć zdrowszy jadłospis korzystając z darmowego portalu diety.nfz.gov.pl.
Z jego pomocą każdy zainteresowany może przygotować dla siebie menu oparte o dietę DASH – uważaną za najzdrowszą na świecie – o wartości kalorycznej dopasowanej do masy ciała oraz codziennego trybu życia.
Podstawą takiego jadłospisu są świeże produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia – warzywa, owoce, ryby, orzechy, zdrowe tłuszcze czy pełnoziarniste pieczywo.
Dodatkowo w portalu specjalną dietę znajdą dla siebie m.in. seniorzy, osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze krwi czy depresję. Umożliwia on również stworzenie wspólnego planu zdrowych posiłków dla całej rodziny.
Wstań z kanapy
Do zdrowia na talerzu dołóż regularne ćwiczenia. Aktywność fizyczna pozwala spalić kalorie, poprawia samopoczucie i pomaga w profilaktyce wielu chorób m.in. raka jelita grubego czy nowotworu piersi. Z myślą o tych, którzy ciągle szukają motywacji, by wykonać pierwszy krok i zacząć ćwiczyć, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował bezpłatny program treningowy „8 tygodni do zdrowia”. Filmy z zestawami ćwiczeń i dokładnymi wskazówkami, jak je wykonywać, znajdziesz m.in. w aplikacji mojeIKP, którą możesz pobrać bezpłatnie na swój smartfon lub tablet.
Nie odkładaj zdrowia na później
Do kalendarza na nowy rok wpisz także szczepienia chroniące przed grypą i COVID-19 oraz badania profilaktyczne. Wszystkie osoby po 40. roku życia mogą wykonać bezpłatny „przegląd” swoich organizmów po okresie pandemii dzięki programowi „Profilaktyka 40 Plus”. By z niego skorzystać, nie potrzebujesz skierowania od lekarza. Wystarczy, że wypełnisz specjalny kwestionariusz, na podstawie którego system dobierze odpowiedni zestaw badań. Zrobisz to na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, korzystając z infolinii lub u swojego lekarza rodzinnego.
Sprawdź również, z jakich innych badań profilaktycznych możesz skorzystać. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje m.in. badania cytologiczne, mammograficzne i kolonoskopię. Informacje o wszystkich programach znajdziesz na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
