Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na obwodnicy Oświęcimia powstaje 40-metrowy tunel pod linią kolejową bez wykopu! Trasa Czechowice - Oświęcim będzie czynna. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Ponadto w ramach inwestycji powstają trzy mosty m.in. nad Wisłą
Ponadto w ramach inwestycji powstają trzy mosty m.in. nad Wisłą GDDKiA
Obwodnica Oświęcimia do drogi S1 w części przebiegać będzie w sąsiedztwie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W związku z tym przy realizacji tej inwestycji konieczne okazało się zastosowanie kilku nietypowych rozwiązań inżynieryjnych, aby chronić otoczenie Miejsca Pamięci.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Obwodnica Oświęcimia ma być niewidoczna

Na odcinku biegnącym przez Pławy (gmina Oświęcim) droga zbliży się do terenu byłego obozu na odległość ok. 600 m. Dlatego raport z oceny oddziaływania na dobro światowego dziedzictwa Auschwitz-Birkenau przewiduje m.in. ograniczenie do minimum ingerencji w panoramę roztaczającą się terenów byłego obozu.

Przygotowany wcześniej 40-metrowy segment tunelu zostanie przeciśnięty pod torami
Przygotowany wcześniej 40-metrowy segment tunelu zostanie przeciśnięty pod torami GDDKiA

- Obwodnica przecina linię kolejową Oświęcim - Czechowice-Dziedzice. Często w takich sytuacjach droga jest prowadzona wiaduktem nad linią kolejową. W tym jednak przypadku takie rozwiązanie spowodowałoby, że trasa byłaby widoczna z terenu KL Birkenau. Dlatego postanowiliśmy poprowadzić drogę pod linią kolejową - podkreśla Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim Oddziale GDDKiA.

Obwodnica Oświęcimia, w tym tunel ma być niewidoczna od strony byłego obozu Auschwitz
Obwodnica Oświęcimia, w tym tunel ma być niewidoczna od strony byłego obozu Auschwitz GDDKiA

Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej skomplikowane technicznie, bo musi być zapewniona ciągłość ruchu kolejowego na tym odcinku.  Do tego tunel budowany jest metodą bezwykopową.

Obwodnica ma być niewidoczna od strony terenów byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Stąd obok przyszłej trasy powstaje nasyp, za którym będzie ona schow
Obwodnica ma być niewidoczna od strony terenów byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Stąd obok przyszłej trasy powstaje nasyp, za którym będzie ona schowana GDDKiA

- Nie będziemy kopać tunelu pod torami, ale przeciśniemy pod nimi cały gotowy segment, w którym będzie poprowadzona obwodnica. Ten segment będzie miał 40 m długości, 23 m szerokości i 8,5 m wysokości - wyjaśnia Kacper Michna.

Obwodnica ma być niewidoczna od strony terenów byłego obozu Auschwitz-Birkenau
Obwodnica ma być niewidoczna od strony terenów byłego obozu Auschwitz-Birkenau GDDKiA

Segment przygotowany zostanie wcześniej w wykopie obok linii kolejowej. Znajdą się w nim trzy komory – środkową zostanie poprowadzona jezdnia w kierunku S1 i Śląska, a południową w kierunku Krakowa.  

W ostatniej, północnej komorze, jest miejsce dla nowego przebiegu ul. Ostatni Etap. Przejdzie ona pod torami i połączy się po ich zachodniej stronie z ul. Ofiar Faszyzmu, a nie, jak dziś ul. Pławską. Oprócz jezdni będzie tam również miejsce dla pieszych i rowerów. 

Obwodnica Oświęcimia za ziemną osłoną

Z kolei w pobliżu obozu Birkenau droga nie zostanie poprowadzona na nasypie, ale na dotychczasowym poziomie gruntu. Nasyp jednak w tym miejscu powstaje, ale po północnej stronie trasy.

Film z przelotu w listopadzie nad budową obwodnicy Oświęcimia

- Taki wał spełni rolę ziemnej osłony, za którą ukryjemy obwodnicę. Zostanie on również obsadzony roślinnością. Dzięki temu patrząc z terenu obozu w kierunku południowo-zachodnim będzie można dostrzec, tak jak przed rozpoczęciem budowy, jedynie naturalny krajobraz - zaznacza Kacper Michna.

Ponadto w ramach inwestycji powstają trzy mosty m.in. nad Wisłą
Ponadto w ramach inwestycji powstają trzy mosty m.in. nad Wisłą GDDKiA
Ponadto w ramach inwestycji powstają trzy mosty m.in. nad Wisłą
Ponadto w ramach inwestycji powstają trzy mosty m.in. nad Wisłą GDDKiA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska