https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Rynku w Oświęcimiu 15 lat temu zaczął się nowy rozdział historii. Z placu zniknął pawilon handlowy "Tęcza" - relikt PRL. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Wyburzanie "Tęczy" zostało określone mianem "Operacji Kartagina"
Wyburzanie "Tęczy" zostało określone mianem "Operacji Kartagina" Archiwum
W listopadzie 2009 roku na Rynku w Oświęcimiu zaczął się nowy rozdział historii. Z głównego placu miasta zniknął pawilon handlowy "Tęcza" wybudowany w latach PRL.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Operacja "Kartagina" w Oświęcimiu

"Tęcza" była pawilonem handlowym, który w 1966 roku powstał na murach betonowego schronu z czasów niemieckiej okupacji Oświęcimia.

Ostatnie miesiące "Tęczy" przed wyburzeniem
Ostatnie miesiące "Tęczy" przed wyburzeniem Dariusz Sieczkowski / Lutro czasu

Na wyburzenie obiektu, szpecącego główny zabytkowy plac miasta, wielu oświęcimian czekało od dawna. Na przeszkodzie stały sprawy własnościowe. Wreszcie w listopadzie 2009 roku zaczęła się rozbiórka tego reliktu minionej epoki.

Prace wyburzeniowe poprzedziło wiele miesięcy starań. Pod koniec marca 2009 r. po wielu miesiącach negocjacji miastu udało się odkupić obiekt od osób prywatnych za 2 mln zł. W ten sposób stało się jedynym właścicielem „Tęczy”. Potrzebna była na to zgoda Rady Miasta. Radni nie mieli wątpliwości i zgodzili się z ówczesnym prezydentem Januszem Marszałkiem, że „Tęczę” należy wyburzyć.

W listopadzie 2009 roku na Rynku w Oświęcimiu rozpoczęło się wyburzanie pawilonu handlowego "Tęcza"
W listopadzie 2009 roku na Rynku w Oświęcimiu rozpoczęło się wyburzanie pawilonu handlowego "Tęcza" Zbiory Mirosława Ganobisa

- To historyczna chwila dla miasta. Koniec z tym szpecącym zabytkowy Rynek potworkiem - cieszyło się wówczas wielu oświęcimian.

Prace zajęły kilka tygodni. Gruz z rozebranej „Tęczy” wypełnił ponad 50 ciężarówek!

Przed 15 laty z Rynku w Oświęcimiu zniknęła "Tęcza". Potem zapadła decyzja także o wyburzeniu schronu
Przed 15 laty z Rynku w Oświęcimiu zniknęła "Tęcza". Potem zapadła decyzja także o wyburzeniu schronu Zbiory Mirosława Ganobisa

Co z reliktem po okupacji niemieckiej?

Wyburzenie "Tęczy" to była połowa problemu. Pojawiło się pytanie dalsze losy betonowego schronu, na którym stała "Tęcza". W tym przypadku nie brakowało głosów, że po odpowiednim odbudowaniu mógłby stać się atrakcją turystyczną.

Stało się inaczej i z Rynku zniknął także ślad po niemieckiej okupacji miasta w czasie II wojny światowej. Było to już bardziej skomplikowane przedsięwzięcie, bo ze względu na sąsiedztwo zabytkowych kamienic nie można było użyć tradycyjnych metod wyburzeniowych.

Wraz "Tęczą" na Rynku w Oświęcimiu wyburzony został schron niemiecki z czasów okupacji
Wraz "Tęczą" na Rynku w Oświęcimiu wyburzony został schron niemiecki z czasów okupacji Dariusz Sieczkowski / Lustro czasu

Pomysły na Rynek w Oświęcimiu po czasach "Tęczy"

Jak będzie wyglądać oświęcimski Rynek po wyburzeniu „Tęczy”? Pomysłów było wiele. Te najczęściej powtarzające się w ankietach i na spotkaniach z architektami postulowały wybudowanie okazałej fontanny, odtworzenie historycznej studni i pomnika św. Nepomucena.

Pojawiły się także sugestie o postawieniu nowego ratusza. Generalnie panowała zgoda, że Rynek ma zachować historyczny charakter, ale być zarazem funkcjonalny. Już wtedy większość oświęcimian chciała wyprowadzenia z centrum ruchu samochodowego, co do dzisiaj się nie udało.

"Tęcza" przez kilkadziesiąt lat dominowała na głównym placu Oświęcimia
"Tęcza" przez kilkadziesiąt lat dominowała na głównym placu Oświęcimia Fotopolska.eu

W 2012 roku rozpoczęła się modernizacja Rynku, który uzyskał obecny wygląd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska