Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kolejna metamorfoza bulwarów nad Sołą w Oświęcimiu
Trwają dwie duże inwestycje na bulwarach w Oświęcimiu, które zmienią oblicze tego miejsca. Nie pierwszy raz w historii miasta. Jak bogata jest historia tej części oświęcimskiej starówki pokazały wykopaliska archeologiczne prowadzone przy okazji budowy podziemnego parkingu. Ślady historii bulwarów prowadzą do czasów średniowiecza.

Z kolei archiwalne fotografie przedwojennego Oświęcimia pokazują zupełnie nieznaną obecnie zabudowę tego fragmentu miasta. Główną część przy dzisiejszej ul. Berka Joselewicza zajmowała wielka synagoga, wokół której stały inne zabudowania związane ze społecznością żydowską Oświęcimia.

Była tutaj gęsta zabudowa, którą stanowiły m.in. łaźnia rytualna, czyli mykwa, rzeźnia koszerna, pomniejsze synagogi i domy modlitwy czy szkoły. Jej częścią były także kamienica i fabryka Haberfeldów.

Część budynków stała w poprzek dzisiejszej ulicy Berka Joselewicza, czego pozostałością były istniejące do niedawne niewielkie schody prowadzące na Bulwary.

Duża część tych budynków została zburzona przez Niemców w czasie okupacji jak wielka synagoga. Niektóre przetrwały do lat 80 i 90. ub. wieku.

Z widokiem bulwarów związany jest także betonowy most, nazwany potem Piastowskim. W tym roku mija 100 lat od oddania tej przeprawy do użytku. Na czasy przedwojennej Polski to była imponująca konstrukcja.






Więcej zdjęć:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- VeloSkawa połączy powiat oświęcimski z wadowickim. Powstaje nowy odcinek trasy
- Nowa trasa na południe Europy coraz bliżej finału. Już teraz robi ogromne wrażenie!
- Efekt mocy otwartych serc podczas 10. Meczu Charytatywnego to ponad 111 tys. zł!
- Historia w Chełmku zatoczyła koło. Tak kiedyś wyglądał kompleks na stawach
- Wielka feta z okazji zdobycia Superpucharu. Tak świętowali kibice w Oświęcimiu
- Sanktuarium św. Jana Kantego w Kętach. Pierwsze takie w Polsce i na świecie
