Sala teatralna Gorlickiego Centrum Kultury wypełniła się we wtorek uczestnikami III Małopolskego Przeglądu Piosenki Poetyckiej i Piosenki Turystycznej dla Środowiskowych Domów Samopomocy. Motywem przewodnim, a równocześnie tytułem festiwalu był cytat z piosenki grupy SDM "Wędrówką życie jest człowieka…"
Organizatorem przeglądu był Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach z Filią w Bobowej oraz Urząd Miejski w Gorlicach. Kolejny raz osoby niepełnosprawne stanęły w szranki na gorlickiej scenie w potyczce na słowa, muzykę i głosy. Tym razem do muzycznych zmagań przystąpiło 11 ośrodków z województwa małopolskiego. Wielu uczestników przyjechało z odległych miejsc, między innymi z Niepołomic, Muszyny czy Ryglic. Byli też ci z ośrodków naszego powiatu.
- Myślę, że takie spotkania jak to dzisiejsze są jak najbardziej warte wspierania - mówił, nie kryjąc wzruszenia Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - To promuje kulturę, ale też daje wszystkim i uczestnikom, i widzom wielką radość, buduje atmosferę ciepła i wsparcia tak bardzo potrzebną występującym dziś na scenie - dodał.
Jak na prawdziwy przegląd przystało, muzyczne zmagania z wielką uwagą śledziło jury, które miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszyscy wykonawcy wspaniale wywiązali się ze swej roli. Sceniczne prezentacje odbyły się w dwóch kategoriach, środowiskowe domy samopomocy i oraz inne placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi (WTZ, DPS, organizacje pozarządowe).
Pierwszą nagrodę w kategorii ŚDS zdobył Zespół Vabank (ŚDS działającego przy Dziennym Ośrodku Wsparcia w Gorlicach). Zespół wykonał trzy piosenki do tekstów wokalistki Urszuli Ziółkowskiej, z muzyką Janusza Rzeszutka. W drugiej kategorii zwycięzcą okazał się Wojciech Grodzicki (WTZ "MADA" w Nowym Sączu). Wojciech wykonał dwie piosenki. "Pizno" zespołu LemON i "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty. Tę pierwszą zaśpiewał po łemkowsku.
- Mieliśmy w naszym ośrodku potencjał w postaci naszych uczestników, którzy wykazują się talentami muzycznymi - powiedziała Jadwiga Białoń, terapeuta w Dziennym Ośrodku Wsparcia w Gorlicach i kierowniczka działu wspierająco-inspirującego ośrodka. - Szkoda było to zmarnować i tak trzy lata temu postanowiliśmy przy współpracy z urzędem miasta wystartować z przeglądem piosenki poetyckiej - dodaje. - Początki nie były łatwe, w zasadzie dwa pierwsze przeglądy to było takie rozpoznanie, dopiero w tym roku, gdy poszerzyliśmy formułę o piosenki biesiadne i turystyczne, udało nam się zgromadzić większą grupę uczestników. Fundatorem wszystkich nagród oraz upominków za udział w imprezie był Urząd Miejski w Gorlicach. Publiczność dopisała i świetnie się bawiła, pozostając do ogłoszenia werdyktu jury.
Dużą atrakcją dla wszystkich był solowy występ jednego z jurorów, Bogusława Diducha, jednego z najbardziej znanych gorlickich muzyków. - Te spotkania są bardzo ważne dla naszych podopiecznych - relacjonuje Białoń. - Ich występy na scenie, przełamanie tremy, otwarcie się na innych uczestników jest bardzo istotne w terapii.