Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” trwa od listopada do marca. Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, by uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię oraz zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy oraz wybrane dni świąteczne i są bezpłatne, a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową (12 wycieczek), srebrną (16 wycieczek), złotą (20 wycieczek) lub z Pawim Piórem (22 wycieczki i 10 prelekcji).
Przed nami trzy dni wolne – warto zarezerwować sobie czas, by w ten długi weekend wziąć udział w spacerach PTTK, ponieważ zapowiadają się one bardzo ciekawie. W Święto Niepodległości 11 listopada odbędzie się spacer „Drogi do wolności Polski”. Zbiórka przed Muzeum Narodowym w Krakowie (al. 3 Maja 1), o godz. 10.
W sobotę 12 listopada zaplanowano natomiast spacery: „Kraków w legendzie i opowieści” (zbiórka przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiański, ul. Westerplatte 15, godz. 9) oraz „Miasto Kleparz – jego historia i zabytki (zbiórka: Dom Turysty PTTK, godz. 9:30).
I wreszcie w niedzielę 13 listopada odbędą się aż trzy spacery: „Tajemnice ulicy Grodzkiej” (zbiórka: Dom Turysty PTTK, godz. 9), „Cmentarz Salwatorski – Krakowianki i nie tylko” (zbiórka przed cmentarzem o godz. 10) oraz „Szlakiem rzeźbiarzy – Bronisław Chromy” (zbiórka: Dom Turysty PTTK, godz. 9:30).
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któryś ze spacerów zostanie odwołany.
