Konkurs ogłoszony przez Elżbietę Skrzydlewską, wojewódzką koordynatorkę dyskusyjnych klubów książki miał na celu wyłonienie najlepszego moderatora, osoby o wysokiej kulturze osobistej, pomysłowej, kreatywnej, aktywnej i pełnej pasji w pracy zawodowej.
Taką osobą okazała się Anna Domagała i została Małopolską Moderatorką Roku 2023. Zaraża wszystkich miłością do książek.

Pasje Anny Domagały z balickiej biblioteki
Najlepsza moderatorka pracuje w balickiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie. Od dwóch lat prowadzi Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. To z wykształcenia filolog polski i osoba z szerokimi zainteresowaniami, które wpłynęły na rozwój DKK, przede wszystkim „czytoholizm”- jak mówią w zabierzowskiej bibliotece.
Zobacz zdjęcia ze spotkań klubu:
Pani Anna z ekspresją opowiada o książkach, które czyta, szczególnie dotyczące literatury górskiej. Podobno po rozmowie z nią każdy natychmiast chce przeczytać to, o czym moderatorka opowiada lub posłuchać audiobooka.
- Kocha teatr i to jej kolejna pasja, którą przenosi na spotkania klubu, to ona zapoczątkowała kwartalne wyjścia do teatru. Potem na spotkaniu rozpoczyna się dyskusja, analiza gry aktorów i oczywiście planowanie terminu się na następne wyjście. Kulinaria, to następny konik Ani. W klubie jest zwyczaj przynoszenia ciasta na spotkania. Zwyczajowo kto nie przeczyta książki przynosi ciasto - tak o pani Annie mówią jej koleżanki z pracy.
Do tego trzeba dodać zainteresowania wędrówkami po górach i lesie. Już marzy, żeby chodzić na takie spacery z klubowiczami. Moderatorka z Balic jest otwarta, komunikatywna, kreatywna chętna do pomocy, wrażliwa na potrzeby ludzi. Wyjątkowo potrafi słuchać i motywować do dyskusji.
Kreatywny dyskusyjny klub książki
- Ania Domagała każde klubowe spotkanie przygotowuje w sposób perfekcyjny. Oczywiście podstawą jest dyskusja, czasem bywa bardzo burzliwa. Często naszą dyskusję zapisujemy graficznie, pozwala nam to uporządkować treść książki i korelację między bohaterami. Szczególnie w przypadku książek biograficznych, rysujemy drzewo genealogiczne lub schemat wydarzeń. Ania często wykorzystuje metodę wizualizacji, przygotowuje pokazy multimedialne, przynosi rekwizyty np., gdy omawialiśmy Lalki w ogniu mieliśmy do dyspozycji sari, w które ubraliśmy naszą klubowiczkę. Przy omawianiu Cukierni Pod Aniołem przed każdym z nas leżało ciastko z wróżbą, upieczone przez Anię. Czasem porównujemy książkę z filmem, tak było przy Genialnej przyjaciółce, najpierw oglądaliśmy pierwszy odcinek serialu, a potem dyskutowaliśmy zarówno na temat filmu, jak i książki - mówi Elżbieta Mazur, jedna z klubowiczek.
DDK w Balicach rozpoczął działalność 26 października w 2021 roku. Na pierwsze spotkanie przyszło 10 osób. Pani Anna przyniosła szarlotkę i obdarowała uczestników notesami książkoholika. Założenie było proste: czytać i jeszcze raz czytać! Dyskutować i jeszcze raz dyskutować oraz miło spędzać czas. I to się udało.
Klub przerodził się w grupę ludzi, którzy lubią ze sobą przebywać. Czasem dyskusje schodzą na tematy rozbieżne z książką lub są inspiracją do innych opowiadań. Klubowicze mówią, że przy omawianiu Kąkola wspominali swoje dzieciństwo, wizyty u dziadków, zabawy. Przy omawianiu Madam moderatorka wymyśliła, że każdy przyniesie rodzinne fotografie. Anna Domagała do spotkań dołożyła relacje na facebooku i dzięki temu do klubu przybyli nowi członkowie.
Święto Stroju Krakowskiego w Zielonkach. Setki ludzi w spódn...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
