Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Projekt MOKSiR Chełmek wysoko oceniony
Do udziału w programie zgłoszonych zostało 1877 projektów z całej Polski. Przygotowany przez MOKSiR Chełmek znalazł się na 72 pozycji oraz wśród 257 przeznaczonych do dofinansowania i realizacji.
- Celem programu EtnoPolska jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej oraz uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym, a także wspieranie unikatowych zjawisk wiejskiego i miejskiego folkloru - informuje Jesica Bożek z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmku.
Jak dodaje, „Obraźnicy – opowieść o nieistniejącym świecie” to projekt eksponujący oraz propagujący lokalne dziedzictwo kulturowe, poprzez cykl wydarzeń artystycznych, spotkań i warsztatów. Jego przesłaniem jest ukazanie fenomenu obecnie zapomnianych w Bobrku i okolicach tradycji ludowego drzeworytu.
Inspiracją do powstania programu były postaci i twórczość żyjących w XIX wieku ludowych drzeworytników, Bryndzy i Sagana. Głównym celem jest popularyzacja wśród mieszkańców sołectwa Bobrek, gminy Chełmek oraz ościennych miejscowości wiedzy o istnieniu na terenie sołectwa unikalnego w skali kraju rzemiosła zwanego "obraźnictwem".
- Do miejscowego fenomenu, staraliśmy się nawiązywać we wcześniejszych przedsięwzięciach – Nocy Muzeów, grze terenowej czy Europejskich Dni Dziedzictwa. Jednak tak szeroka forma programu oraz dofinansowanie w wysokości 21 tys. zł. pozwoli nam na szersze ukazanie zjawiska - zaznacza Jessica Bożek.
Projekt potrwa do września. Placówka zamierza ukazać miejscową tradycję poprzez współczesne środki działań artystycznych – sztukę, działania sceniczne, nowe media, organizacje warsztatów graficznych i konkursu plastycznego. Kierowany jest do mieszkańców w różnym wieku.
Istotą prowadzonych zajęć będzie wspólne poznawanie i doznawanie niezwykłej przeszłości, przywrócenie pamięci, wzmocnienie poczucia dumy i tożsamości oraz wzbogacenie kulturowego dorobku gminy.
Honorowy patronat nad programem w edycji 2024 sprawuje Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Dofinansowanie, które uzyskał MOKSiR Chełmek pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- III edycja biegania w gminie Oświęcim. WIDEO, ZDJĘCIA
- Mocna impreza na powitanie lata w Oświęcimiu. Były tłumy fanów muzyki
- Policjanci z Oświęcimia pilotowali pojazd rodziców jadących z chorym dzieckiem
- Pożar Synthosu, zawalona kamienica i zerwany dach. Trzy niebezpieczne zdarzenia
- Soła Oświęcim zapisała bogatą kartę w dziejach miasta. Ta historia liczy już 105 lat!
- Hokeiści Unii Oświęcim uganiali się za piłką. Zmierzyli się z Iskrą Brzezinka
