System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) funkcjonuje po to, by dawać rzetelną odpowiedź, jak absolwenci rozmaitych kierunków i uczelni radzą sobie na rynku pracy. ELA monitoruje karierę byłych studentów na podstawie danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Zintegrowanej Sieci Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce (POL-on).
Serwis ELA pozwala obecnie budować rankingi kierunków studiów ukończonych przez absolwentów w 2020 roku. Do wyboru jest pięć kryteriów, dotyczących takich kwestii jak wynagrodzenia absolwentów, czas poszukiwania pracy czy ryzyko bezrobocia.
Sprawdziliśmy więc - z wykorzystaniem tego serwisu - o których kierunkach studiów na uczelniach w stolicy Małopolski można liczyć na najwyższe zarobki. Stworzony ranking mówi o wynagrodzeniach ogółem brutto. Dla każdego z kierunków podana została mediana średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie (mediana to wartość, która dzieli absolwentów na dwie części: połowa z nich zarabia więcej niż wynosi mediana, a połowa uzyskuje zarobki mniejsze niż mediana).
Po których kierunkach i na których krakowskich uczelniach zarabia się najlepiej?
Na pierwszej pozycji, jako najlepiej płatny kierunek, znalazła się informatyka analityczna - studia II stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ale też wysoko w zestawieniu plasuje się pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne.
Całą pierwszą dwudziestkę rankingu stworzonego dzięki danym o losach absolwentów prezentujemy na kolejnych slajdach w naszej GALERII.
Najchętniej wybierane studia
A jakie były wybory kandydatów na studia w rekrutacji rok temu? Informatyka królowała. A oto pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów w naborze przed rokiem:
- informatyka (44 163 zgłoszeń chętnych),
- psychologia (40 642),
- zarządzanie (36 532),
- prawo (22 066),
- kierunek lekarski (21 017 - z wyłączeniem danych uczelni medycznych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia).
Na kolejnych miejscach znalazły się: ekonomia, budownictwo, finanse i rachunkowość, filologia angielska oraz logistyka.
Biorąc natomiast pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami w roku akademickim 2022/2023 były:
- koreanistyka (25,4 kandydata na jedno miejsce),
- informatyka społeczna (24,8),
- orientalistyka-koreanistyka (24),
- zielone technologie (22,0),
- filologia koreańska (17,7).
Dużą popularnością cieszyły się także: informatyka i systemy inteligentne, inżynieria internetu rzeczy, zarządzanie i prawo w biznesie, komunikacja wizerunkowa, sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence, mechanika i projektowanie maszyn.
Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!