Przekraczanie dozwolonej prędkości, żebractwo, jeżdżenie quadami po lasach, dzikie wysypiska śmieci - to tylko niektóre ze zjawisk, jakie mieszkańcy Limanowszczyzny zgłosili za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ogółem limanowianie zgłosili 60 niebezpiecznych zdarzeń. Eksperci z Lublina m.in. na podstawie tych danych i statystyk udostępnianych przez policję opracowali mapkę przestępczości powiatu limanowskiego.
Co jest bolączką gminy?
Czarną plamą na mapie jest gmina Mszana Dolna. Przestępstwa drogowe, kradzieże, a zwłaszcza rozjeżdżanie lasów samochodami terenowymi są tutaj dużą bolączką mieszkańców.
- Współpracujemy z policją w Mszanie Dolnej oraz nadleśnictwem, aby ograniczyć tę samowolkę w lasach - podkreśla wójt Mszany -Bolesław Żaba. - Gmina ma powierzchnię ok. 170 km2. Dlatego tak trudno wyeliminować to zjawisko, zwłaszcza że Straż Gminna Mszany to trzyosobowy zespół. Robimy, co możemy, gdyż jest to poważny problem dla mieszkańców - rolników, jak i wypoczywających turystów - dodaje.
Wójt gminy zaznacza, że nie ma wpływu na zwiększenie liczby funkcjonariuszy policji w terenie.
Czujne oko sąsiedzkie
Niewątpliwie powody do dumy ma gmina Tymbark. Mieszkańcy tej miejscowości nie zgłosili żadnych skarg. Gospodarz gminy - Paweł Ptaszek tajemnicę względnego bezpieczeństwa mieszkańców rozpatruje w dwóch aspektach.
Jego zdaniem na poprawę bezpieczeństwa w zakresie ruchu drogowym w gminie niewątpliwie miały wpływ ostatnie inwestycje, takie jak: przebudowa skrzyżowania na Zamieściu, budowa oświetlenia, nowe chodniki na drodze Tymbark - Podłopień - Zawadka. Natomiast jeśli chodzi o przestępczość kryminalną (kradzieże, włamania, bójki), to na dobry wskaźnik bezpieczeństwa wg. wójta wpływ ma monitoring i czujne oko sąsiada.
- Bez wątpienia prospołeczne i obywatelskie postawy mieszkańców przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i niwelują potencjalne zagrożenie - kwituje wójt.
Nie grzeszą, bo się modlą
Powody do zadowolenia mają także mieszkańcy takich gmin jak: Niedźwiedź, Łukowica, Jodłownik, Słopnice czy Laskowa.
- To nie pierwsza statystyka w powiecie, gdzie gmina Niedźwiedź jest w ścisłej czołówce - komentuje sekretarz Marek Mąkowski.
Mieszkańcy Niedźwiedzia przodują także w odsetku osób chodzących na niedzielną mszę świętą oraz w liczbie zawieranych małżeństw sakramentalnych. W latach 90-tych gmina była na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o przyrost naturalny. Bezpieczeństwo w Niedźwiedziu sekretarz kwituje krótko:
Kto się modli, ten nie grzeszy - uśmiecha się. - Moralność znaczy więcej niż przepisy i kodeksy - dodaje.
Jak skorzystać z mapy?
Każdy może skorzystać z mapy, wchodząc na stronę internetową policji. Jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez mundurowych. Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Pomocna jest także aplikacja „Moja Komenda”, która umożliwia wyszukanie dzielnicowego. Aby to zrobić, wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje.
Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem, wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline.
Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce.
Firma GIS-EXPERT**
Zajmuje się wdrażaniem Systemów Informacji Przestrzennej (GIS) wspomagających proces podejmowania decyzji przez pracowników administracji publicznej i przedsiębiorców. Tworzy narzędzia do zarządzania, planowania i monitorowania procesów odnoszących się do lokalizacji.
Projektuje Systemy Informacji Przestrzennej dostosowane do potrzeb użytkowników – pracowników administracji publicznej i przedsiębiorców zajmujących się ochroną przyrody, planowaniem przestrzennym, geomarketingiem, zarządzaniem kryzysowym, itp., odpowiadając tym samym na rosnące zapotrzebowanie na rynku na tego typu usługi.
WIDEO: Policja ostrzega: Będziemy pilnować pieszych, by nosili odblaski
Autor: TVN24, x-news
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska