https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Służby w Małopolsce gotowe na zimę. Wojewoda prosi o wrażliwość, a straż zachęca do instalowania czujek

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie / Wojciech Matusik
Przygotowaniom do zimy poświęcone było poniedziałkowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Odbyło się ono w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a przewodniczył mu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. - Posiadamy odpowiednie zabezpieczenie na wypadek problemów związanych nawet z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Będziemy na bieżąco reagowali na potrzeby, kierując siły i środki tam, gdzie potrzebna będzie pomoc czy wsparcie - podsumowuje wojewoda.

Wśród najważniejszych omawianych na tym posiedzeniu tematów znalazła się organizacja zimowego utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej oraz odśnieżania obiektów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych konstrukcji dachowych. Podjęto również kwestie związane z pomocą społeczną, zwłaszcza wsparciem dla osób samotnych, w podeszłym wieku i bezdomnych. O swoich najważniejszych zadaniach mówiła Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna (m.in. z zakresu współpracy z TOPR i GOPR). Omówione zostały także zagadnienia związane z funkcjonowaniem placówek oświatowych, opieką nad zwierzętami, a także zabezpieczeniem dostaw prądu oraz gotowością urządzeń hydrotechnicznych do pracy w warunkach zimowych.

Numer 987, gdy ktoś wymaga pomocy

Wojewoda małopolski przed nadchodzącą powoli zimą przypomina o numerze telefonu 987, czyli całodobowej infolinii prowadzonej przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. To pod tym numerem można uzyskać pomoc, ale także można tu zgłosić osobę, która potrzebuje wsparcia.

- Bądźmy wrażliwi na innych - apeluje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Na terenie województwa małopolskiego funkcjonują 24 placówki zapewniające tymczasowe schronienie osobom w kryzysie bezdomności. 178 gmin zapewnia 1189 miejsc tymczasowego schronienia. Za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej gminy oferują m.in. następujące wsparcie potrzebującym, szczególnie osobom w kryzysie bezdomności:

  • pomoc w formie gorącego posiłku;
  • pomoc w formie zapewnienia niezbędnej odzieży;
  • współpraca z policją i strażą miejską w celu aktualizacji bazy miejsc pobytu osób bezdomnych w przestrzeni publicznej oraz monitorowania miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, a także transport osób nietrzeźwych do schroniska;
  • możliwość korzystania z bezpłatnej pomocy specjalistów, m.in. psychologa, prawnika, pracownika socjalnego, kuratora zawodowego, mediatora

.

Czujka to twój pierwszy ratownik

Państwowa Straż Pożarna - jak zapewnili jej przedstawiciele - jest przygotowana na nadchodzący sezon zimowy. Ponadto Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie stawia nie tylko na skuteczne działanie w związku z sytuacjami kryzysowymi, ale także na minimalizowanie ryzyka występowania tych groźnych zdarzeń. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców strażacy prowadzą akcje informacyjne.

Szczególnie ważną inicjatywą jest akcja "Czujka to Twój Pierwszy Ratownik". Prowadzona jest kampania edukacyjna, mająca na celu przekonanie, że zainstalowanie czujki tlenku węgla i dymu w naszych domach to prosty krok, a znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Policja w akcji "ZIMA 2024/2025"

Małopolska Policja planuje przeprowadzenie w okresie od 1 listopada tego roku do 31 marca 2025 r. działań "ZIMA 2024/2025". Będą to m.in. działania o charakterze profilaktycznym, opiekuńczym i informacyjnym - nakierowane na osoby bezdomne, zagrożone zwłaszcza w czasie mrozów.

Z kolei działania służb Ruchu Drogowego będą podejmowane na terenie województwa małopolskiego w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gdy wystąpią obfite opady śniegu, gołoledź, silne wiatry powodujące nieprzejezdność dróg.

"System podejmowanych czynności policyjnych w trakcie akcji "ZIMA 2024/2025" obejmować będzie warianty działań w zależności od stopnia utrudnienia przejezdności drogi - wprowadzenie ruchu wahadłowego lub całkowite zamknięcie odcinka drogi - oraz od miejsca i zasięgu występowania utrudnień" - informują służby wojewody.

Ponad 34 tys. ton soli w magazynach

Nad bezpieczeństwem i utrzymaniem płynności ruchu na drogach krajowych czuwa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie, która - jak przekazano - zgromadziła już ponad 34 tys. ton soli w 31 magazynach. Dysponuje też ok. 200 jednostkami sprzętu.

"Przez 6 ostatnich lat GDDKiA zużywała rocznie średnio 32 tys. ton soli każdej zimy. Statystycznie więc na nadchodzący sezon odśnieżania jest przygotowana, ale cały czas gromadzi zapasy i będzie je uzupełniać w najbliższych miesiącach" - przekazano w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego.

Najwięcej soli w ostatnich latach zużyto podczas zimy 2020/2021 - 42,5 tysiąca ton. Ponad połowę mniej (17,7 tys. ton) wykorzystano rok wcześniej. Różnice pomiędzy poszczególnymi sezonami odśnieżania są bardzo duże, dlatego GDDKiA jest przygotowana na różne scenariusze.

Również Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zapewnia gotowość do realizacji zadań związanych z zimowym utrzymaniem na drogach wojewódzkich. Działania będą obowiązywały od 20 października. Łącznie przygotowano do zimowego utrzymania dróg: 120 sztuk sprzętu (piaskarki, solanki, pługi, ładowarki, sprzęt do odśnieżania chodników) oraz prawie 30 ton materiałów.

Obowiązek odśnieżania dużych obiektów

Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina z kolei, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego zobowiązany jest zapewnić jego bezpieczne użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt. Chodzi tu m.in. o intensywne opady, które mogą stanowić zagrożenie dla konstrukcji budynków, uszkodzić go.

Budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. oraz inne obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 mkw. podlegają kontrolom okresowym dwa razy w roku do 31 maja i do 30 listopada. W województwie małopolskim jest 2901 takich obiektów. W przypadku stwierdzenia naruszenia bezpieczeństwa, mogącego powodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, zarządca lub właściciel zobowiązany jest usunąć nieprawidłowości.

Służby nadzoru budowlanego przypominają o obowiązkach, przeprowadzając kontrole, wzywając do usuwania śniegu i lodu. Oceniają także zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego stanu technicznego obiektów, nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków osób odpowiedzialnych czy lokalizacji obiektów.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska