Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze oscypki robi baca Kazimierz Furczoń

Łukasz Bobek
Kazimierz Furczoń w nagrodę dostał specjalną statuetkę
Kazimierz Furczoń w nagrodę dostał specjalną statuetkę Łukasz Bobek
Wiemy już kto robi najlepszego oscypka na Podhalu! To baca Kazimierz Furczoń z Leśnicy Gronia - człowiek, który przez wielu określany jest mianem głównego bacy Podhala. Furczoń za swój serek otrzymał w niedzielę specjalną statuetkę dla najlepszego bacy 2013 roku.

Wybory najlepszego oscypka odbywają się w Zakopanem od kilku lat, w ramach Festiwalu Oscypka i Serów Wszelakich. W szranki stają bacowie, którzy wyrabiają sery od kilkudziesięciu już lat, zazwyczaj przejmując ten fach od swoich przodków. Nie inaczej było w ostatnią niedzielę na dolnej Równi Krupowej. Do walki o najlepszy oscypek stanęło 10 baców, nie tylko z powiatu tatrzańskiego, ale i nowotarskiego. Panowie najpierw pokazywali turystom jak się strzyże i doi owce. W tym czasie ich sery badało specjalne jury, złożone z przedstawiciela baców, sanepidu, inspekcji weterynaryjnej, czy inspekcji jakości artykułów rolno-spożywczych. - Oceniane było wszystko: smak, wygląd, konsystencja czy zapach - wylicza Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański, przewodniczący jury. - Ostatecznie, po podliczeniu punktacji, okazało się, że najlepszego oscypka zrobił Kazimierz Furczoń.

Sam nagrodzony przyznaje, że robił ze swoimi juhasami kilka partii oscypków. - Wyszły one dobrze, choć nie są idealne: za dużo było małych dziurek w strukturze sera. To nie jest jednak prosta sprawa zrobić dobry oscypek. Tutaj liczy się wszystko: to czy świeci słońce, czy pada deszcz, na jakiej trawie wypasa się owce, czy jakim drzewem owędza się ser. Na podhalańskich bacówkach sery są wyśmienite - mówi.

Jak rozpoznać prawdziwy oscypek?

- Jest kilka charakterystycznych cech tego górskiego sera - mówi starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. - Oscypek musi mieć odpowiedni kształt, wrzecionowaty, podobny do walca o dwóch stożkach. Musi mieć kolor jasnożółtawy, my mówimy kolor słońca. Gdy go przekroimy musi być elastyczny, z niewielkimi oczkami. Dobry oscypek musi być owędzony.

Według receptury zastrzeżonej w Unii Europejskiej, składać się powinien z mleka owczego i krowiego, przy czym zawartość mleka krów rasy czerwonej powinna oscylować w granicach 40 proc. Poza tym prawdziwe oscypki wyrabiać wolno w okresie od maja do września. Powinny ważyć od 60 do 80 dag i mierzyć od 17 do 23 cm. Według norm UE oscypki produkować można w całych powiatach tatrzańskim i nowotarskim oraz na terenie gmin: Istebna (pow. cieszyński), Milówka, Węgierska Górka, Rajcza, Jeleśnia, Koszarawa i Ujsoły (pow. żywiecki), Zawoja i Bystra Sidzina w pow. suskim, gminie Niedźwiedź i części gminy Kamienica oraz sołectwach w gminie Mszana Dolna, Raba Niżna, Olszówka, Lubomierz, Łostówka i Łętowe w pow. limanowskim, a także w pow. nowosądeckim w gminach Piwniczna, Muszyna i Krynica-Zdrój.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska