
7. Zoo Kraków
Krakowskie ZOO należy raczej do obiektów średniej wielkości - zajmuje powierzchnię około 17 ha. Posiada raczej kameralny charakter, co jest tylko jego zaletą, gdyż pozwala na utrzymanie wyjątkowej estetyki i stworzenie optymalnych warunków do wypoczynku. W krakowskim ZOO mieszka około 1400 zwierząt z 270 gatunków.
Można tu zobaczyć zarówno drapieżne koty – lwy, tygrysy, pantery, jaguary i lamparty, jak i potulne lemury, ogromne słonie indyjskie i malutkie surykatki, królujące w powietrzu kondory, orły i sępy, jak i żyjące w wodzie uchatki.

6. Zoo Safari Borysew
Choć ZOO Safari otwarto w 2008 roku (co może być dość późną decyzją, w porównaniu do innych ogrodów zoologicznych), to już zdołało wyrobić sobie uznaną w naszym kraju markę. Na ternie 22 ha urządzono ogród mający przypominać sawannę. Stąd też nazwa – spacerując można mieć wrażenie, że uczestniczy się w safari. ZOO słynie przede wszystkim ze zwierząt egzotycznych, w dużej mierze pochodzących z Afryki, ale także z najdalszych zakątków świata.
W sumie mieszka tutaj ponad 90 gatunków zwierząt! W 2011 roku ogród otrzymał od Regionalnej Organizacji Turystycznej certyfikat najlepszego produktu turystycznego województwa łódzkiego.

5. Zwierzyniec Bałtowski Safari
Zwierzyniec Górny to ogromny obejmujący ponad 60 ha. Jego rozległe łąki, wąwozy czy urokliwe oczka wodne są wręcz idealnym miejscem do życia dla jego dzikich mieszkańców. Ten malowniczy park safari jest domem dla kilkudziesięciu gatunków zwierząt — zarówno tych rodzimych dla naszego klimatu, jak i tych bardziej egzotycznych, zamieszkujących najdalsze zakamarki innych kontynentów!

4. Zoo Poznań
Pierwsze poznańskie ZOO powstało na ulicy Zwierzynieckiej już w 1871 roku. Sama historia założenie jest niezwykle ciekawa. Gdy prezes kółka kręglarskiego, a zarazem właściciel restauracji dworcowej na Jeżycach, obchodził swoje 50. urodziny, grupa kręglarzy postanowiła ofiarować mu niecodzienny prezent. Przyprowadzili zwierzęta żyjące w Poznaniu i okolicach – świnię, kozę, barana, wiewiórkę, gęś, kaczkę, królika itd. Udało się także od wędrownych Cyganów kupić tresowanego niedźwiedzia i małpę. Taki był początek zwierzyńca, który w 1874 roku przekształcił się w Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny. Przetrwało ono wojenne zawieruchy i przez cały czas swojego istnienia prowadziło działalność zoologiczną, co czyni je najstarszym w Polsce ZOO funkcjonującym bez przerwy. W 1974 roku, w stulecie założenia pierwszego ZOO, powstało nowe, położone na Białej Górze niedaleko Jeziora Maltańskiego. Razem ze starym obiektem tworzą integralną całość.