- Tą dzisiejszą, szczególnie uroczystą inauguracją roku akademickiego 2023/2024 w murach naszej uczelni rozpoczynamy 92. już rok działalności dydaktycznej i badawczej naszej Alma Mater, erygowanej w roku 1932 przez władze zakonne Towarzystwa Jezusowego, czyli Zakonu Jezuitów, jako Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. Zarazem rozpoczynamy jej pierwszy rok pracy jako Uniwersytet Ignatianum w Krakowie - mówił podczas piątkowej inauguracji rektor uczelni dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. UIK. - Inaugurujemy kolejny rok naszej działalności jako z jednej strony aktualnie najmłodszy uniwersytet na akademickiej mapie Krakowa, a z drugiej - jako uczelnia, która ze swoją ponad 90-letnią historią należy do grona sześciu najstarszych w Krakowie - dodawał.
Ambicją nowego uniwersytetu jest to, by - jak wskazuje uczelnia - stać się wiodącym jezuickim ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Władze uczelni poinformowały, że w przyszłym roku wystartują tu studia informatyczne, a w dalszej przyszłości będzie można - takie są plany - studiować na Uniwersytecie Ignatianum również prawo oraz nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Są także plany uruchomienia nowego kampusu UIK, w centrum Krakowa.
- Dziś, na progu nowego roku akademickiego nowego jezuickiego uniwersytetu w Krakowie, dziękujemy Bogu w sposób szczególny za to, co na przestrzeni kilku wieków synowie św. Ignacego wnieśli w edukację kolejnych pokoleń, zwłaszcza na naszej polskiej ziemi i co wnoszą w naszych czasach, w wolnej Rzeczypospolitej - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas mszy św. rozpoczynającej nowy rok akademicki na Uniwersytecie Ignatianum. - Zawierzamy dziś Bogu całą społeczność Ignatianum: profesorów, wykładowców, pracowników administracji, studentki i studentów. Prosimy dla wszystkich o błogosławieństwo w codziennym trudzie zdobywania wiedzy i prawdziwej mądrości, w bezinteresownej służbie drugiemu człowiekowi - zachęcał kard. Dziwisz.
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Początki krakowskiego ośrodka dydaktyczno-naukowego prowadzonego przez jezuitów sięgają końca XIX wieku. Poprzez uznanie przez władze państwowe tej jednostki w 1989 roku, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego mógł zainaugurować kształcenie laikatu. Przez kolejne dziesięć lat ośrodek rozwijał się i otwierał kolejne kierunki studiów, przez co przekształcił się w 1999 roku w Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną "Ignatianum" w Krakowie. Od 1 października 2011 roku uczelnia zaczęła posługiwać się nazwą Akademia Ignatianum w Krakowie. Z kolei 1 października br. zmieniła nazwę na Uniwersytet Ignatianum w Krakowie. UIK jest jedną z blisko dwustu uczelni jezuickich na całym świecie.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
