Zabytkowy budynek dawnej Szkoły Przemysłowej Żeńskiej kupiony został przez ASP od gminy Kraków w 2015 roku (za 8,4 mln zł), a w 2017 r. rozpoczęły się w nim prace modernizacyjne i adaptacyjne. Akademia zdecydowała się na stworzenie nowej siedziby dla Wydziału Grafiki i Wydziału Architektury Wnętrz, gdyż dotychczasowa - przy ul. Humberta - przestała spełniać wymogi bezpieczeństwa.
Inwestycja służyła dostosowaniu budynku do potrzeb ASP, jak i do współczesnych standardów. Obejmowała m.in. wymianę i wzmocnienie stropów, tak by mogły zostać tam umieszczone m.in. prasy graficzne, służące znanym na całym świecie pracowniom grafiki warsztatowej. Obiekt zyskał dwie windy (w dobudowanych ryzalitach od strony dziedzińca), jest w całości dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Zainstalowane zostały ekologiczne źródła energii, ogrzewanie ciepłem miejskim, okna energooszczędne, ocieplono ściany i dachy.
Nowe przestrzenie w zabytkowym budynku
W związku z realizacją całego przedsięwzięcia została powiększona powierzchnia użytkowa przy Syrokomli 21.
- Przede wszystkim zaadaptowaliśmy poddasze budynku i powstały tam pięknie doświetlone pracownie malarskie, pracownie rysunku. I to jest zupełnie nowa przestrzeń. Oficyna, która stanowiła miejsce raczej zapomniane, będzie teraz mieściła dziekanaty. A w piwnicach gmachu została stworzona galeria, pracownie stolarskie, pracownie Wydziału Architektury Wnętrz, miejsca, gdzie gromadzimy pomoce - więc jest to dla nas przestrzeń, która będzie żyła, jeszcze na dodatek w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, bo wszędzie mamy pomieszczenia bezprogowe i dojeżdża winda - wymienia Monika Wiejaczka, kanclerz ASP w Krakowie.
Powierzchnia nowej siedziby ASP wynosi blisko 5 tys. metrów kwadratowych. W wyremontowanym gmachu znajdują się zarówno historyczne prasy i pracownie grafiki warsztatowej, pracownie fotografików, jak i nowoczesne pracownie projektowe czy druku 3D.
- Udało się zrealizować nasze marzenie. Stworzyliśmy przestrzeń zaprojektowaną i wyremontowaną w taki sposób, by dawała jak najlepsze warunki do pracy - podkreśla prof. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie.
Istnieje jeszcze projekt, przewidziany do realizacji w przyszłości - zadaszenia dziedzińca na tyłach budynku.
Wartość całej inwestycji, dzięki której dwa wydziały krakowskiej ASP zyskały nowy dom, to ponad 55 mln złotych. Była ona finansowana przede wszystkim z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - kwotą ok. 40 mln zł, a prace związane z termomodernizacją i tym, aby budynek był bardziej przyjazny dla środowiska zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej - Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Gmach od początku związany z edukacją
Gmach przy ul. Syrokomli 21 został wybudowany w latach 1914-21 według projektu Jana Zawiejskiego dla Szkoły Przemysłowej Żeńskiej. Do roku 2012 działał w tym miejscu spadkobierca jej tradycji - Zespół Szkół Odzieżowych (przeniesiony następnie do budynku przy ulicy Cechowej 57).
Architekt Jan Zawiejski zaprojektował trzypiętrowy gmach złożony z podłużnego korpusu głównego - równoległego do ulicy Syrokomli - oraz z dwóch symetrycznie rozmieszczonych skrzydeł, usytuowanych w głębi parceli. Środek powstałego w ten sposób podwórka zajął niewielki domek tercjana (teraz zamieniony w siedzibę dziekanatów).
Wiadomo, że realizację projektu przerwał wybuch I wojny światowej. W chwili rozpoczęcia działań wojennych budynek był wyciągnięty pod dach i zadaszony, jednak wewnątrz niewykończony. Wedle wspomnień Zofii Tatarzanki, nauczycielki i późniejszej dyrektorki Szkoły, "wojna przerwała wykończenie gmachu, który w roku 1916 jako bezpański zaczęli zajmować inwalidzi wojenni". Późną jesienią 1918 roku, po zakończeniu wojny, rozpoczęto poszukiwania nowej siedziby dla dotychczasowych lokatorów budynku, a także podjęto starania zmierzające do jego wykończenia. Do wiosny 1921 roku trwały prace wykończeniowe i odtąd mógł służyć celom szkolnym, pisząc swoją historię do 2012 roku. Od 2023 roku nowy rozdział historii budynku zaczynają pisać wspólnie dwa wydziały krakowskiej ASP.
Nowy rok na ASP
Prezentacja nowej siedziby Wydziału Grafiki i Wydziału Architektury Wnętrz była jednym z akcentów poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego 2023/2024. Na pierwszym roku studiów na wszystkich wydziałach ASP przygodę z tą krakowską uczelnią rozpoczyna właśnie 250 osób.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
** Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy". "To porównanie jest uprawnione"**
