Nasza Loteria

Nowy rok akademicki z nowościami na krakowskich uczelniach. Przybyło uniwersytetów

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uniwersytet Jagielloński jako jedna z pierwszym krakowskich uczelni zainaugurował rok akademicki 2023/2024.
Uniwersytet Jagielloński jako jedna z pierwszym krakowskich uczelni zainaugurował rok akademicki 2023/2024. Anna Kaczmarz
W niedzielę po raz 660. Uniwersytet Jagielloński zainaugurował rok akademicki. Na tej najstarszej polskiej uczelni tegoroczną przygodę z nauką rozpoczyna łącznie blisko 40 tysięcy studentów, w tym ok. 6 tysięcy obcokrajowców. Ten tydzień będzie tygodniem inauguracji na kolejnych krakowskich uczelniach. Zaczynają one rok 2023/2024 z nowościami pośród kierunków studiów, a niektóre z nową siedzibą lub nową nazwą.

W niedzielę, 1 października, profesorowie i studenci najstarszej polskiej Alma Mater - Uniwersytetu Jagiellońskiego zainaugurowali uroczyście nowy rok akademicki mszą świętą w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny. Następnie z Collegium Maius wyruszył orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu prof. Jacek Popiel mówił m.in. o tym, że UJ poprzez swoje inwestycje zyskuje nowe przestrzenie.

- Z pewnym opóźnieniem zakończyliśmy rozbudowę i modernizację budynku "Małego Paderevianum". Trwa rozbudowa hali eksperymentalnej w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Trwa rozbudowa infrastruktury badawczo-dydaktycznej i administracyjnej Collegium Medicum w Prokocimiu. Zbliża się termin zakończenia budowy Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego UJ na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. W październiku otworzymy po gruntownym remoncie nasz Dom Gościnny przy ul. Floriańskiej. Rozpoczęła się odbudowa Oranżerii w Ogrodzie Botanicznym - wymieniał rektor UJ.

Zamiast Akademii - nowy uniwersytet

Nowy rok przynosi na krakowskich uczelniach rozmaite nowości. I tak od 1 października Akademia Ignatianum w Krakowie zmienia nazwę na: Uniwersytet Ignatianum w Krakowie. Zmiana ta była możliwa dzięki uzyskaniu przez Akademię uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w sześciu dyscyplinach naukowych i w trzech dziedzinach nauk. Są pośród nich m.in.: nauki o polityce i administracji, psychologia, filozofia, nauki o rodzinie.

Ambicją nowego uniwersytetu jest to, by - jak informuje uczelnia - stać się wiodącym jezuickim ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Inauguracja roku akademickiego 2023/2014 na tej uczelni odbędzie się 6 października. Nowe kierunki to tutaj: logopedia – studia jednolite magisterskie oraz zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych - studia II stopnia.

Nowa siedziba ASP, powrót do pochodu PK

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zainauguruje nowy rok akademicki w poniedziałek, 2 października. W ten rok uczelnia wchodzi z nową siedzibą swojego Wydziału Grafiki i Wydziału Architektury Wnętrz przy ul. Syrokomli 21, w budynku dawnej Szkoły Przemysłowej Żeńskiej. Prace modernizacyjne i adaptacyjne kosztowały ponad 55 mln zł.

- Powierzchnia nowej siedziby ASP wynosi blisko 5000 mkw. Znajdą się tam zarówno historyczne prasy i pracownie grafiki warsztatowej, pracownie fotografików, jak i nowoczesne pracownie projektowe czy druku 3D – informuje Andrzej Knapik, rzecznik prasowy ASP. - Dzięki temu studenci i pracownicy ASP zyskają lepsze warunki do nauki i pracy, a sam budynek stał się energooszczędny, bezpieczny i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Na 3 października inaugurację roku akademickiego zaplanował m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Nowy rok na tej uczelni rozpocznie ponad 15 tysięcy studentów, z czego 7 117 to studenci I roku: studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, stacjonarnych i niestacjonarnych. UEK uruchamia w tym roku kilkanaście nowych kierunków studiów (w tym dwa w języku angielskim) - m.in. doradztwo strategiczne, transport i spedycja, gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja, International Business (z naciskiem na przedsiębiorczość międzynarodową, postawy przedsiębiorcze i planowanie nowych przedsięwzięć). UEK rozpocznie w tym roku budowę nowego obiektu, Centrum Obsługi Studentów, a także dokończy budowę Ogrodu Profesorskiego na swoim kampusie (w Ogrodzie znajdą się kameralne miejsca do odpoczynku, a także szeroki plac przeznaczony dla organizacji spotkań pracowników uczelni).

Również 3 października Politechnika Krakowska zainauguruje uroczyście 79. rok akademicki. Uroczystości rozpoczną się od mszy św. o godz. 9 w Bazylice św. Floriana przy ul. Warszawskiej 1. W tym roku PK zapowiada powrót do tradycji pochodu, który - na czele z Krakowską Orkiestrą Staromiejską - przejdzie, po zakończeniu mszy, z kościoła ul. Warszawską (chodnikiem) na kampus główny PK przy tej ulicy.

Na ośmiu wydziałach Politechniki i ponad 30 kierunkach studiów kształcić się będzie około 12,5 tys. studentów i doktorantów, w tym 4,2 tys. polskich i zagranicznych studentów nowo przyjętych na studia I i II stopnia. Wśród nowych kierunków pojawi się tu m.in. geoinformatyka i matematyka stosowana.

Jesienią uczelnia otworzy oficjalnie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej (LAŚ). Zdecydowano też m.in., że w Czyżynach powstanie nowy budynek dla Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. Na etapie prac projektowych jest Centrum Proekologicznych Technologii Energetycznych (CePTE). Poza Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, zaawansowana jest już budowa nowoczesnego Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Wydziału Mechanicznego PK, kończą się też prace nad Regionalnym Zespołem Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących Politechniki Krakowskiej (RZAL).

Na AWF po remoncie: stadion, hala i akademik

W Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie w nowym roku akademickim będzie studiowało około 3,6 tys. studentów na 13 kierunkach na studiach I i II stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich. Łącznie na pierwszym roku studiów I stopnia, II stopnia i jednolitych magisterskich oraz w Szkole Doktorskiej będzie 1 tys. 559 studentów. Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają już 2 października, a uroczysta inauguracja połączona z immatrykulacją studentów odbędzie się w czwartek, 5 października.

Na AWF uruchamiane są dwa nowe kierunki pierwszego stopnia - sport w szkolnym wychowaniu fizycznym oraz trener zdrowia i sprawności fizycznej. Ponadto, wspólnie z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu, krakowska AWF będzie prowadziła kształcenie na studiach stacjonarnych I stopnia na kierunku "sport i turystyka na terenach górskich".

- Nowy rok akademicki to przede wszystkim oddane do użytku po gruntownym remoncie: stadion lekkoatletyczny oraz hala gier sportowych - wykorzystane podczas III Igrzyska Europejskich. We wrześniu przyjęliśmy do eksploatacji trzeci dom akademicki z 280 miejscami w pokojach jedno-, dwu- oraz trzyosobowych z węzłem sanitarnymi i z pełnym wyposażeniem kuchennym. Remont trwał blisko dwa lata, studenci już są kwaterowani. Łącznie dysponujemy w trzech domach studenckich 928 miejscami - mówi nam Ryszard Marszałek z biuro rektora AWF w Krakowie.

Nowe kierunki i nowe progi

Na Uniwersytecie Rolniczym od 5 października studiować będzie ponad 7 tysięcy studentów, z czego przeszło 2,5 tys. studentów I roku. Pytany o nowości, URK podaje, że od października na Wydziale Technologii Żywności zostaje uruchomiony nowy kierunek studiów inżynierskich: gastronomia i catering dietetyczny, w formie zarówno stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Studia mają wypełnić lukę na rynku edukacyjnym i umożliwić młodzieży o wykształceniu średnim i zawodowym (m.in. technik żywienia i usług gastronomicznych) zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy - w tym piastowania stanowisk kierowniczych - w zakładach żywienia zbiorowego, firmach cateringowych czy garmażeryjnych lub do uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Kształcenie będzie trwało 7 semestrów i skoncentrowane będzie na aktualnych trendach na rynku dotyczących m.in. organizacji i zarządzania w gastronomi, nowoczesnych systemów produkcji potraw, cateringu dietetycznego, gastronomii molekularnej, zasad projektowania nowych produktów spożywczych, doboru opakowań, dziedzictwa kulinarnego...

Od 1 października na wszystkich uczelniach w Polsce obowiązuje jeden próg dochodowy uprawniający do stypendium socjalnego. Wynosi on 1294,40 zł netto miesięcznie na jedną osobę w rodzinie studenta.

- Uniwersytet Rolniczy już od semestru letniego 2022/2023 podniósł próg dochodowy do maksymalnego możliwego, to jest 1294,40 zł. Zaobserwowaliśmy, że nie nastąpiło w związku z tym znaczne zwiększenie liczby osób pobierających stypendia socjalne. W przedziale dochodowym liczonym od starego progu dochodowego, 1051,70 zł (obowiązywał w URK do lutego br.) do progu dochodowego 1294,40 zł (obowiązuje od marca br.) znalazło się kilkunastu studentów. Szacujemy, że od października niewiele się zmieni. Być może od października 2024 roku przybędzie stypendystów, kiedy to próg dochodowy uprawniający do pobierania stypendium socjalnego będzie uzależniony od płacy minimalnej i będzie wynosił 45 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego od stycznia roku poprzedzającego rok akademicki – mówi Izabella Majewska, rzeczniczka URK.

Najpóźniej, bo 16 października zainauguruje w Krakowie nowy rok akademicki Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Kształcenie rozpocznie na nim około tysiąc studentów, którzy po raz pierwszy wkraczają w mury tej uczelni.

Liczba studentów wzrasta, ale dzięki... obcokrajowcom

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, w poprzednim roku akademickim (2022/23) działało w Polsce 359 uczelni, a studiowało na nich łącznie ponad 1,2 mln osób. Z tej liczby 105,4 tys. stanowili cudzoziemcy. Większość cudzoziemców pochodziła z krajów europejskich, przy czym najliczniejszą grupę stanowiły osoby z Ukrainy (48,1 tys., 45,6 proc. wszystkich cudzoziemców), z Białorusi (12,0 tys. - 11,4 proc.) oraz z Turcji (3,8 tys. - 3,6 proc.).

- Liczba studentów ogółem od roku 2019 wzrasta, jednak do tego wzrostu przyczynia się wzrost liczby studentów cudzoziemców studiujących na polskich uczelniach. Liczba polskich studentów ciągle maleje - przekazuje wraz z tymi danymi Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy MEiN.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy". "To porównanie jest uprawnione"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zniesmaczony
Kiedy w XVIII wieku w Prusiech padła propozycja założenia drugiego — po królewieckim — uniwersytetu, Wielki Fryc odmówił, uzasadniając, iż spowoduje to spadek poziomu nauczania właśnie na tym dotychczasowym, w Królewcu. Tak więc nie ilość — czy to uczelni, czy to absolwentów — ale JAKOŚĆ nauczania i wykształcenia się liczy.

Tymczasem co my dzisiaj widzimy w Polsce? Ponad 400 uczelni publicznych i niepublicznych. Czy to się „przekłada” w ogóle na COKOLWIEK, jeśli chodzi o ilość patentów, poziom polskiej nauki, wykształcenie polskiego społeczeństwa?

To było pytanie retoryczne — dość bowiem obejrzeć na YT nagrania z cyklu „matura to bzdura”. Występują tam właśnie przyszli „absolwenci” którychś z tych 400 uczelni.

Jakość przeszła w ilość — a studiowanie, w większości przypadków, przeszło w „dobrą zabawę”, polegającą na „odsiedzeniu” części wykładów (w przerwach pomiędzy kolejnymi „imprezami”) — tylko tyle, ile trzeba do uzyskania opłaconego dyplomu.

Nauczycielom akademickim to nie przeszkadza — cóż, „business is business”. Młodzież chce papierka, to oni chętnie im — za uzgodnioną opłatą — ów papierek do oprawienia w ramki wydrukują i podpiszą. Resztę widać w rankingach polskich „uczelni” na tle światowych.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska