Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Z archiwalnych zdjęć, które ma w swoich zasobach muzeum PTTK w Gorlicach, ale też Narodowe Archiwum Cyfrowe wyłania się całkiem inny obraz miejskiego zieleńca, niż ten, który znamy współcześnie. Chyba największe wrażenie robi fotografia, na której widać ludzi płynących łodzią po Ropie, a powyżej z ogrodzonego „tarasu” na skarpie, przyglądają im się gorlickie damy.
Park był miejscem spotkań ludności miasta i okolic. Tu odbywały się pokazy gorlickich gimnastyków przed Zlotem Grunwaldzkim w 1910 roku oraz uroczystości 50. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w 1913 r. Po wybuchu I wojny światowej i zajęciu Gorlic przez Rosjan w parku miała swoje pozycje bojowe artyleria rosyjska, która stąd ostrzeliwała pozycje austriackie i niemieckie podczas walk pozycyjnych.
O wyjątkowości Parku Sokolego pisano już w 1909 roku. Dr Mieczysław Orłowicz w Ilustrowanym przewodniku po Galicyi, Bukowinie, Spiszu i Śląsku Cieszyńskim wydanym we Lwowie w 1909 r. tak opisywał to miejsce:
- 10 minut od rynku miasta nad Ropą leży piękny park miejski, zwany Laskiem Sokolskim, jeden z najpiękniejszych publicznych parków w kraju - czytamy.
Gorlicki park miejski założył burmistrz Wojciech Biechoński. W roku 1898 kupił 17 hektarów lasu w widłach rzek Ropa i Sękówka. Teren ten, który wtedy należał do gminy Sokół kazał urządzić, a w 1900 roku udostępnił go szerokiej publiczności. Biechoński decydując się w roku 1902 na opuszczenie Gorlic i przeprowadzkę do Lwowa przekazał go miastu.
Tomasz Pruchnicki, gorliczanin, miłośnik lokalnej historii w artykule "Biechoński był, jak król Kazimierz. Zastał Gorlice drewniane, a zostawił murowane" tak pisał o twórcy parku, burmistrzu:
Był prawdziwym społecznikiem, samorządowcem wizjonerem, co uwidoczniło się w jego 15-etnim pełnieniu funkcji burmistrza Gorlic w latach 1887-1902 r . Zasiadał także we władzach powiatowych. Lista instytucji i obiektów użyteczności publicznych, do których powstania się przyczynił i pozostawił po swoim urzędowaniu, budzi wielki szacunek i podziw. Komfort życia gorliczanom przyniosło zorganizowanie przez niego bazaru, kanalizacji, szpitala, Parku Miejskiego w Lasku Sokolskim - prawdziwa rzadkość na ziemiach polskich w XIX w.
I dalej:
Rozpoczął także ogromne starania o wybudowanie linii kolejowej Gorlice-Bardejów. Sam wykształcony - doceniał rolę oświaty i kultury dla rozwoju społeczeństwa lokalnego. Z jego inicjatywy powstało pierwsze przedszkole zwane Ochronką, Szkoła Żeńska w Rynku, także w Rynku Szkoła Tkacka, Towarzystwo Kasynowe czy Towarzystwo Szkół Ludowych.
