https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największy samolot transportowy na świecie dostarczył materiały dla zakładu produkcyjnego w Brzesku [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Opracowanie:
Antonow An-225 przeprowadził już dwa transporty aluminium z Chin dla firmy Canpack z Brzeska. Największy samolot na świecie lądował z ładunkiem na lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem
Antonow An-225 przeprowadził już dwa transporty aluminium z Chin dla firmy Canpack z Brzeska. Największy samolot na świecie lądował z ładunkiem na lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem Zbigniew Stańczyk
Antonow An-225 wzbudził duże zainteresowanie, gdy w ostatnich dniach lądował na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Największy samolot transportowy na świecie dostarczył tam ładunek, który trafił do później do zakładu produkcyjnego w Brzesku.

Zobacz moment przylotu Antonowa An-225 na lotnisko w Jasionce

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Antonow An-225 Mrija dwukrotnie lądował w ostatnim czasie na lotnisku w Jasionce. Największy samolot świata transportował ładunek z chińskiego portu lotniczego w Tijanin. Jednorazowo na pokładzie przewoził 150 ton aluminiowych odlewów. Okazało się, że trafiły one do firmy Canpack w Brzesku, w której produkowane są puszki napojowe.

- Aluminium, które zostało dostarczone w tym transporcie zostanie wykorzystane do produkcji wieczek na puszki. Były już dwa tego typu transporty, niewykluczone są kolejne - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Marta Kopcik z firmy Canpack S.A.

Skomplikowana operacja logistyczna

Przy dostawie materiałów z Chin największym transportowcem na świecie, Canpack współpracował z firmą logistyczną Gebrüder Weiss. W sumie podczas jednego transportu na pokładzie samolotu przewieziono około 150 ton aluminiowych odlewów.

- Mimo, że loty czarterowe są stałym elementem naszych usług lotniczych, obsługa przewozu towarów samolotem cargo tej wielkości była dla nas czymś wyjątkowym. Nasi menedżerowie frachtu lotniczego w Polsce i Chinach byli w stanie doskonale zorganizować cały łańcuch dostaw między producentem, a odbiorcą w bardzo krótkim czasie i w trudnych warunkach pandemii - zaznacza Stanisław Rościszewski z firmy logistycznej Gebrüder Weiss.

Po rozładowaniu towaru na lotnisku w Jasionce, trafił on później tirami do zakładu produkcyjnego w Brzesku, gdzie oprócz puszek produkowane są także inne opakowania dla przemysłu żywnościowego i chemicznego.

Obecnie Grupa Canpack to wiodący producent branży opakowań metalowych w Europie, stale umacniający też swoją pozycję na rynkach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Moce przerobowe firmy pozwalają na wyprodukowanie 25 miliardów puszek napojowych i miliard opakowań dla przemysłu spożywczego i chemicznego. Firma swój zakład prowadzi także w Tarnowie, gdzie produkowane są zamknięcia do butelek.

Największy samolot na świecie

Antonow An-225 Mrija, który przywiózł materiał dla brzeskiego zakładu to sześciosilnikowy samolot transportowy. Jest to największy obecnie używany i najcięższy w historii samolot. Zbudowano tylko jeden egzemplarz. Maszyna została zaprojektowana, aby przenosiła wahadłowiec kosmiczny Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran, nie używano go dłużej w tym celu. An-225 Mrija od 20 lat jest używany komercyjnie przez ukraińskie linie Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków.

Parametry samolotu An-225:

  • Długość: 84 metry
  • Wysokość: ponad 18 metrów
  • Rozpiętość skrzydeł: ponad 88 metrów
  • Ilość silników: 6
  • Prędkość maksymalna: 850 km/h
  • Ładowność: ok. 250 ton
  • Spalanie: ok. 18 ton paliwa/godzinę lotu.

Lotnisko i infrastruktura w Jasionce są przystosowane do przyjmowania największych statków powietrznych świata. Wielokrotnie wcześniej obsługiwało także ogromne Antonowy, ale typu 124, tzw. Rusłany. Gościło też inne szerokokadłubowe samoloty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa
Pięknie nas truje takie złom co spala 18ton paliwa wysokooknanowego na godzinę!!! Ołów w płucach od małych szkrabów aż po dziadków.
p
pisul
W artykule wspomniano tylko że lądowanie w Rzeszowie wzbudzilo zainteresowanie a to bylo cos więcej :)

Sceny na Jasionce, tłumy, policja, syreny... To przypominało sceny z uchodzcami na granicy:

https://www.youtube.com/watch?v=hFUHX5J92-o
G
Gość
Kiedy ponad dekadę temu rozstawałem się z branżą , konińska huta zapewniała, że prace nad technologią produkcji aluminium do tzw. głębokiego tłoczenia są już tak zaawansowane, że właściwie już prawie są gotowi. No i co? No i nic. Nadal 'wisimy' na Chinach...
G
Gość
Znaczy, że ulubione sardynki w pomidorach znowu podrożeją!?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska