https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Krakowie tym razem na Wesołej. Na jaką lekturę padł wybór w tym roku?

Anna Piątkowska
Tak przed dwoma laty czytano w Krakowie "Ballady i romanse"
Tak przed dwoma laty czytano w Krakowie "Ballady i romanse" Konrad Kozlowski/Polskapress
Co roku podczas akcji Narodowego Czytania Polacy wspólnie czytają dzieła z kanon polskiej literatury. Było "Wesele", "Lalka", był "Pan Tadeusz" i "Ballady i romanse", a w ubiegłym roku "Nad Niemnem". Tytułem, który w 2024 roku przywoła Narodowe Czytanie jest "Kordian" Juliusza Słowackiego. Romantyczny dramat będzie można wspólnie czytać m.in. z Biblioteką Kraków, frazy dramatu zabrzmią także w samo południe z balkonu Teatru Słowackiego.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Do corocznej akcji wspólnego czytania przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą. Podczas tegorocznej odsłony akcji odbędzie się wspólne czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Prezydent Andrzej Duda, pod patronatem którego odbywa się Narodowe Czytanie, skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w wydarzeniu.

"Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski" – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

"Kordian" to jedno z najważniejszych dokonań literackich Juliusza Słowackiego. Dramat powstał podczas pobytu w Szwajcarii, po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu.

"Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu" - czytamy na stronie prezydenta.

Na przestrzeni lat "Kordian" doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

W Krakowie na wspólne czytanie dramatu Słowackiego zaprasza Biblioteka Kraków, której partnerują Stary Teatr i Teatr Groteska, a także KBF. W sobotę 7 września o godz. 15.00 na tereny dzielnicy Wesoła (przy Aptece Designu. Wejście od ul. Kopernika 19a i od ul. Grzegórzeckiej, przez ul. Śniadeckich) rozpocznie się publiczne czytanie "Kordiana", ale Biblioteka Kraków nie zamierza poprzestać na lekturze wyznaczonej kanonem Narodowego Czytania, będą wiec spotkania z lekturami nieobowiązkowymi.

Wcześniej, w samo południe, aktorzy Teatru Słowackiego: Dominika Feiglewicz, Karolina Kazoń, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski, Rafał Dziwisz, Maciej Jackowski i Tadeusz Zięba z teatralnego balkonu czytać będą frazy dramatu swojego patrona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska