Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi strażacy remontują remizy

Marek Podraza
Małopolskie Remizy to unikatowy program realizowany od pięciu lat w całej Małopolsce. Nasi strażacy skutecznie sięgnęli po pieniądze. Wypiękniało ponad 30 remiz w powiecie.

Od lat wiadomo, że druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych borykają się z problemami związanymi z bazą lokalową lub brakiem sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych. Pukają do wielu drzwi prosząc o pomoc finansową , a w szczególności do władz samorządowych. Próbują też pozyskiwać środki z różnorodnych programów.

- Realizowany od 2009 roku w naszym województwie program Małopolskie Remizy, jest unikatowym w skali kraju i pozwala wielu naszym remizom zmienić swoją bazę lokalową. W ramach tego konkursu gminy otrzymują pomoc finansową na remonty i prace budowlane w remizach OSP. W tym roku w budżecie województwa Małopolskiego na ten cel zostało zapewnione ponad 3,8 mln zł, a wsparcie otrzymało aż 131 jednostek OSP w tym nasze jednostki w Bieczu, Zagórzanach, Krygu, Biesnej i Klimkówce - wyjaśnia nam dh Krzysztof Kosiba, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach.

Dotychczas udało się zmodernizować prawie 700 małopolskich remiz, a przyznane na ten cel dotacje z budżetu województwa wyniosły prawie 21 milionów złotych. - Nasze jednostki OSP od początku istnienia tego programu korzystają z tych środków. Pierwsze środki z Małopolskich Remiz trafiły do OSP w Bugaju w gminie Biecz, OSP w Małastowie w gminie Sękowa i OSP w Zdynii w gminie Uście Gorlickie. Jest to bardzo dobry program, dzięki któremu można zmodernizować nasze jednostki OSP - informuje nas mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach.

W pierwszym rzucie wsparcie otrzymało 87 jednostek, ale w kolejnych latach liczba ta systematycznie wzrastała. W 2010 roku z programu skorzystały między innymi jednostki OSP w Łosiu, Wysowej-Zdroju, Bieczu, Ropicy Górnej czy Moszczenicy.

- Z programu dostaliśmy 40 tysięcy złotych, resztę dołożyła nam gmina i dzięki temu udało się przeprowadzić remont dachu oraz kompleksową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. To pionierska i zarazem najdoskonalsza w kraju forma wsparcia strażaków i samorządów gminnych w zakresie budowy i remontów remiz, z której warto skorzystać. Wierzymy ze po okresie karencji uda nam się ponownie sięgnąć po te środki - komentuje Przemysław Wszołek, prezes OSP w Moszczenicy.

W ciągu pięciu lat ponad 30 naszych jednostek OSP skorzystało z tej formy wsparcia. Ważne jest także to, że te środki przydały się również po budowy nowych remiz strażackich, które wchodzą w skład nowoczesnych Domów Kultury służących całej lokalnej społeczności. Tak jest w przypadku nie dawono otwartego Domu Kultury wraz z remizą w Jankowej czy rozpoczęciu budowy takiego obiektu w Biesnej w gminie Łużna. W tym roku do naszych jednostek OSP trafiło prawie 190 tysięcy złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska