https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasi strażacy remontują remizy

Marek Podraza
Małopolskie Remizy to unikatowy program realizowany od pięciu lat w całej Małopolsce. Nasi strażacy skutecznie sięgnęli po pieniądze. Wypiękniało ponad 30 remiz w powiecie.

Od lat wiadomo, że druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych borykają się z problemami związanymi z bazą lokalową lub brakiem sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych. Pukają do wielu drzwi prosząc o pomoc finansową , a w szczególności do władz samorządowych. Próbują też pozyskiwać środki z różnorodnych programów.

- Realizowany od 2009 roku w naszym województwie program Małopolskie Remizy, jest unikatowym w skali kraju i pozwala wielu naszym remizom zmienić swoją bazę lokalową. W ramach tego konkursu gminy otrzymują pomoc finansową na remonty i prace budowlane w remizach OSP. W tym roku w budżecie województwa Małopolskiego na ten cel zostało zapewnione ponad 3,8 mln zł, a wsparcie otrzymało aż 131 jednostek OSP w tym nasze jednostki w Bieczu, Zagórzanach, Krygu, Biesnej i Klimkówce - wyjaśnia nam dh Krzysztof Kosiba, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach.

Dotychczas udało się zmodernizować prawie 700 małopolskich remiz, a przyznane na ten cel dotacje z budżetu województwa wyniosły prawie 21 milionów złotych. - Nasze jednostki OSP od początku istnienia tego programu korzystają z tych środków. Pierwsze środki z Małopolskich Remiz trafiły do OSP w Bugaju w gminie Biecz, OSP w Małastowie w gminie Sękowa i OSP w Zdynii w gminie Uście Gorlickie. Jest to bardzo dobry program, dzięki któremu można zmodernizować nasze jednostki OSP - informuje nas mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach.

W pierwszym rzucie wsparcie otrzymało 87 jednostek, ale w kolejnych latach liczba ta systematycznie wzrastała. W 2010 roku z programu skorzystały między innymi jednostki OSP w Łosiu, Wysowej-Zdroju, Bieczu, Ropicy Górnej czy Moszczenicy.

- Z programu dostaliśmy 40 tysięcy złotych, resztę dołożyła nam gmina i dzięki temu udało się przeprowadzić remont dachu oraz kompleksową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. To pionierska i zarazem najdoskonalsza w kraju forma wsparcia strażaków i samorządów gminnych w zakresie budowy i remontów remiz, z której warto skorzystać. Wierzymy ze po okresie karencji uda nam się ponownie sięgnąć po te środki - komentuje Przemysław Wszołek, prezes OSP w Moszczenicy.

W ciągu pięciu lat ponad 30 naszych jednostek OSP skorzystało z tej formy wsparcia. Ważne jest także to, że te środki przydały się również po budowy nowych remiz strażackich, które wchodzą w skład nowoczesnych Domów Kultury służących całej lokalnej społeczności. Tak jest w przypadku nie dawono otwartego Domu Kultury wraz z remizą w Jankowej czy rozpoczęciu budowy takiego obiektu w Biesnej w gminie Łużna. W tym roku do naszych jednostek OSP trafiło prawie 190 tysięcy złotych

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska