Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Wolbromiu zasiali łąkę kwietną

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Wolbromiu rozpoczęli realizację niecodziennego projektu. Na terenie szkoły zasiali prawie 800 metrów kwadratowych łąki kwietnej.

Każda klasa otrzymała wyznaczony teren do zasiewu. Uczniowie musieli najpierw znaleźć i wytyczyć swój rewir, a następnie zedrzeć darń, spulchnić ziemię, pozbyć się kamieni i korzeni, wyrównać teren, by zasiać wcześniej wybraną przez siebie gotową mieszankę łąki kwietnej. Na koniec uczniowie ogrodzili i oznaczyli swoje łąki.

- Część nasion została zakupiona przez sponsorów, na resztę złożyli się uczniowie - podkreśla Piotr Grojec, dyrektor ZS w Wolbromiu. - Angażując młodzież w zbiórkę pieniędzy pragnęliśmy pokazać, że każda rzecz ma wartość. Chcieliśmy, żeby uczniowie poczuli współodpowiedzialność za ten projekt. Aby mieli poczucie wysiłku, który w to włożyli oraz świadomość, że zrobili to sami. Mogliśmy, przecież zlecić założenie łąki kwietnej firmie zewnętrznej, jednak od samego początku przyświecała nam idea, aby była to wspólna praca uczniów i nauczycieli - dodaje Piotr Grojec.

Łąki kwietne są bardzo korzystne dla ochrony środowiska. Kwitną bez wykorzystania środków chemicznych, które zatruwają glebę, powietrze i wodę oraz pomagają w walce ze smogiem i skutkami zmian klimatycznych. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu roślin, łąki odporne są na suszę, a w czasie ulewnych deszczów mogą wchłonąć dwa razy więcej wody niż trawnik. Dają również pożywienie i schronienie pożytecznym owadom: pszczołom, motylom, trzmielom, a także ptakom i małym ssakom.

Łąki nie wymagają koszenia, co oszczędza pieniądze miasta. Tym bardziej, że spaliny z kosiarek są szkodliwe. Eksperci udowadniają, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów.

- Poragniemy, aby świadomość ekologiczna wśród uczniów rosła, tak aby w dorosłym życiu dbali o swoje otoczenie - powiedziała Iwona Chojnacka, nauczycielka biologii i ekologii w ZS w Wolbromiu.

Uczniowie wolbromskiego Zespołu Szkół biorą też udział w innych projektach ekologicznych, takich jak np. Akcja Segregacja, Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi czy Dzień Wody. - Takie działania są niepowtarzalną szansą kształtowania postaw przyjaznych naturze - dodaje Elżbieta Kowal-Siewiorek, nauczycielka geografii w ZS w Wolbromiu.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska