Policjanci zatrzymali sprawcę, przedstawili kolejne zarzuty i doprowadzili do aresztu.
- 31 stycznia 2025 r. policjanci z Komisariatu Policji w Zielonkach, realizując postanowienie Prokuratury Rejonowej Kraków – Śródmieście Wschód, udali się do miejsca zamieszkania 29-latka z powiatu krakowskiego, celem jego aresztowania w związku z notorycznym łamaniem zakazu kontaktowania i zbliżania się do byłej partnerki, którą uporczywie nękał - informuje Komenda Powiatowa Policji w Krakowie.
Nakaz aresztowania został wydany przez prokuraturę w ramach prowadzonego już dochodzenia przez Komisariat Policji w Zielonkach. Funkcjonariusze zebrali w tej sprawie materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu o stalking.
- Sprawca, ignorując zakaz, wciąż nękał swoją ofiarę telefonami, SMS-ami, ubliżając i kierując groźby karalne, jak i nachodził ją w różnych miejscach. Tym sposobem prokuratura na wniosek Komisariatu Policji w Zielonkach, wydała postanowienie o przedstawieniu kolejnych zarzutów mężczyźnie oraz wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec 29-latka - relacjonuje policja.
Gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, aby zatrzymać stalkera, to był on agresywny i stawiał opór. Mundurowi byli więc zmuszeni do użycia środków przymusu bezpośredniego i założenia kajdanek mężczyźnie.
Policjanci doprowadzili 29-latka do prokuratury, gdzie usłyszał on zarzut niestosowania się do zastosowanych w prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu karnym środków zapobiegawczych w postaci zakazu zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz uporczywego nękania jej. Następnie zatrzymany trafił do sądu, a ten przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Mężczyzna został przez policjantów doprowadzony do aresztu śledczego.
Policja przestrzega
Pamiętaj! Przestępstwo stalkingu uregulowane jest w art. 190a kodeksu karnego. Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby jej najbliższej oraz wzbudzaniu u niej uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia, poniżenia lub udręczenia albo też istotnego naruszania jej prywatności.
Co możesz zrobić, kiedy stałeś się ofiarą stalkingu:
Jeśli znajdujesz się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, dzwoń na numer 112. Pamiętaj, że ignorowanie takiego zachowania może spowodować jeszcze większe zagrożenie.
Poinformuj policję o swoich obawach. Złóż zawiadomienie wraz z wnioskiem o ściganie. Zawiadomienie o przestępstwie można złożyć również bezpośrednio w prokuraturze.
