Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski, ogłaszając pod koniec minionego tygodnia listę szpitali.
Co to oznacza?
- wstrzymanie przyjmowania innych pacjentów,
- pozbycie się pacjentów dotychczasowych.
Wewnętrzna korespondencja lekarzy pokazuje jednak, że w stołecznym szpitalu MSWiA od poniedziałku nadal mają być prowadzone operacje planowe dotychczasowych pacjentów. Z wpisów wynika, że części lekarzy się to nie podoba — uważają, że szpital całkowicie powinien się poświęcić przygotowaniom do przyjęcia pacjentów z koronawirusem. Korespondencja wskazuje na to, że lekarze rozważali nawet otwarty sprzeciw wobec wykonywania operacji planowych. - pisze Onet.
Wśród specjalistów, którzy zamierzają nadal operować pacjentów planowych, lekarze wymieniają prof. Marka Durlika — to wieloletni dyrektor szpitala MSWiA, a dziś kierownik Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii w tym szpitalu.
W szpitalu jest kilku pacjentów z rakiem trzustki. Mają złe wyniki i bardzo mało czasu na operację. W dodatku niewiele jest takich szpitali, w których można im pomóc. Zdecydowałem się ich operować, bo to operacje ratujące życie. Mam pełne poparcie dyrekcji — mówi.
Trzeba zachować zdrowy rozsądek. I postępować tak, jak nam nakazuje sumienie. Moje sumienie każe mi operować chorych tak długo, jak to będzie możliwe. Przynajmniej dopóki w naszym szpitalu nie ma chorych na koronawirusa. A na razie jeszcze ich nie ma.
Na liście znalazł się również łomżański Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zdaniem byłej posłanki posłanki PiS, a niegdyś pielęgniarki, Bernadety Krynickiej, jest on pod żadnym względem nieprzygotowany.
Nie mamy sprzętu, środków ochrony indywidualnej. Personel jest nieprzeszkolony i nawet o tym nie wie. To tak, jakbyśmy wysłali żołnierzy z pięściami na czołgi. -napisała Krynicka na Facebooku.
W Łomży w poniedziałek 16 marca odbył się przed szpitalem protest przeciwko przekształceniu w jedyną w woj. podlaskim placówkę do walki z koronawirusem. Protestowali mieszkańcy Łomży. - pisze Onet.
Źródło: Onet.pl.
