Zmiana ma ułatwić życie wszystkim Polakom podróżującym po Europie. Dzięki decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia, nie będą oni już zmuszeni przed każdym wakacyjnym czy zimowym wyjazdem wyrabiać nowej karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej ważność została bowiem wydłużona z 12 do 18 miesięcy. Dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, pobierających zasiłek czy świadczenie przedemerytalne, członków rodziny powyżej 18. roku życia zgłoszonych do ubezpieczenia czy studentów ubezpieczonych przez uczelnię.
NFZ wydłużył również ważność tego rodzaju dokumentu wydawanego dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. W ich przypadku z karty będzie można korzystać aż przez pięć lat.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania - w sytuacjach nagłych - z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej na takich samym zasadach, jak mieszkańcy danego państwa. Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ, wysłać za pośrednictwem poczty elektronicznej albo platformy ePUAP.
Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie, dla każdego członka rodziny. Okres jej ważności różni się w zależności od sytuacji danego ubezpieczonego. Co istotne, nie może być on dłuższy niż okres przysługującego danej osobie uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Od początku tego roku oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia wydały 3 127 660 kart EKUZ.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
